Bývalý náčelník vojenské rozvědky Andor Šándor odhadl, kolik si ukrajinsko-ruská válka vyžádá mrtvých, pokud by se bojovalo měsíc

Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 2. 2022

Rusko před třemi dny zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu. Tamní města hlásí výbuchy, ostřelování, civilisté prchají ze země či se skrývají v bunkrech, případně místech, která je mohou ochránit. I celou noc z pátka na sobotu probíhaly těžké boje o Kyjev. Ztráty na životech se počítají na obou stranách. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila generála v záloze a bývalého náčelníka vojenské rozvědky Andora Šándora (64), zda by dokázal odhadnout, kolik si válečné dění na Ukrajině může vyžádat lidských životů. Z jeho odpovědi mrazí.

"Podle stavu k dnešnímu ránu máme přes 3500 zemřelých Rusů a bezmála 200 zajatců," sdělil poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak, jehož cituje server Ukrajinska pravda s tím, že dále Rusko přišlo o 14 letadel, 8 vrtulníků a protiletadlový raketový systém »Buk«.

Válka si zcela jistě vyžádá vysoký počet životů. "Uváděné počty bych bral s rezervou. Ztráty, které udává ukrajinská strana, se mi nezdají přesné, protože si nemyslím, že by to byli schopni sečíst. Rusové vědí, o kolik přišli vojáků, protože podávají dvakrát denně hlášení. Jisté je, že počty budou mít i propagandistický charakter. Z toho konfliktu, jak ho Rusové vedou, mají zájem na minimalizaci ztrát ve vlastních řadách. Určitě se poučili z války v metropoli Groznyj, kdy měli velké ztráty, kdy vedli minimálně první válku v Čečensku (prosince 1994 – 31. srpna 1996 - byl konflikt mezi Ruskem a jednostranně vyhlášeným nezávislým státem Čečenská republika Ičkerie). Jedna věc je, že něco chcete, druhá věc je, že narážíte na odpor protivníka. A jedno vzájemně bude podněcovat to druhé. Tedy v momentě, kdy budou Rusové méně úspěšní, budou tlačit, budou používat čím dál tím silnější prostředky, což může vést i na ztrátách životů civilistů," řekl v úvodu svého komentáře Andor Šándor k odhadu, kolik si válka na Ukrajině vyžádá životů.

Agentura Interfax s odkazem na ukrajinského ministra zdravotnictví Viktora Ljaška uvedla, že během ruské agrese zemřelo 198 Ukrajinců. Agentura Reuters informovala o 200 mrtvých, mezi oběťmi jsou 3 děti. Ruské úřady žádné údaje nezveřejnily. Představitelé OSN odhadli, že asi 100 tisíc lidí opustilo své domovy. Podle odhadů by počet uprchlíků mohl dosáhnout okolo pěti milionů, pokud by se boje dále vyostřily. Za předpokladu války jednoho měsíce počty mrtvých budou podle odhadu generála v záloze děsivé.

"Domnívám se, že by mě nepřekvapilo, pokud by šlo o měsíc bojů, kdyby šlo o čtyřciferný počet. Bude záležet, pokud se stane cílem i ukrajinské civilní obyvatelstvo, to by počty multiplikovalo," odhadl pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze a politický komentátor Andor Šándor s upozorněním, že jde skutečně jen o odhad. V závislosti na délce bojů, použití zbraní a směřování útoků se počty musí z logiky věci měnit.

Česko poskytne Ukrajině zbraně a munici za 188 milionů korun, informoval v sobotu ráno resort obrany. Současně zajistí i jejich transport na místo, které si tamní vláda určí. Vláda už dříve pro Ukrajinu schválila 4006 protitankových střel, dosud ale zůstávaly v českých skladech. Pomoc válkou zmítané zemi posilují i další státy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.