Bývalý velvyslanec v Moskvě Petr Kolář popsal, jak četl projev Vladimira Putina. Odpověděl i na dotaz, co ho na slovech šéfa Kremlu překvapilo

Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2022

Panovaly obavy, že v pondělí 9. května, kdy se v Rusku slaví konec druhé světové války neboli Den vítězství, ruský prezident Vladimir Putin (69) vyhlásí válku Ukrajině a spustí všeobecnou mobilizaci. Nic z toho se nestalo. V Moskvě přednesl při příležitosti 77. výročí porážky nacistického Německa projev, který byl celým světem velmi bedlivě sledován. V něm Západ obvinil z toho, že chystal invazi na Ukrajinu, a invazi vojsk do sousední země ospravedlnil tím, že šlo o jediné správné řešení. Pro ŽivotvČesku.cz projev šéfa Kremlu zhodnotil bývalý diplomat Petr Kolář (59), který zastával v minulosti post náměstka ministra zahraničních věcí ČR či působil jako velvyslanec v USA či Rusku.

Vojenské přehlídky v Moskvě se zúčastnilo 11 tisíc vojáků a 131 vojenských vozidel. Vladimir Putin ve svém projevu uvedl, že obrana vlasti je nejposvátnější povinností a že v současnosti za vlast bojují ruská vojska na Donbasu. Ohledně vojenského úderu na Ukrajinu sdělil, že šlo o nezbytné a »jediné správné rozhodnutí suverénní a samostatné země«.

Nedošlo na původní spekulace, že Vladimir Putin právě 9. května vyhlásí oficiálně Ukrajině válku a dojde na všeobecnou mobilizaci. "Byla to klasická ruská propaganda. A to ve smyslu všichni jsou proti nám, nám nezbylo nic jiného, musíme se bránit, naplňujeme odkaz svých otců a dědů, bojujeme proti nacismu a kdybychom na Ukrajinu nešli, tak by nás napadl Západ, neměli jsme vyhnutí. Projev byl spíše namířen domů do vlastních řad, než k nám, tím myslím demokratický svět. Vlastně nám neřekl nic, co by indikovalo, jak dál," popsal pro ŽivotvČesku.cz bývalý velvyslanec Petr Kolář.

Podle Vladimira Putina Rusko vždy usilovalo o vytvoření systému rovnoprávné bezpečnosti. Problém je ale na straně Západu. "Nevyslyšel ruské návrhy, to svědčí o tom, že ve skutečnosti měl jiné plány," uvedl ruský prezident v rámci svého projevu.

Redakce ŽivotvČesku.cz bývalému diplomatovi položila dotaz, zda ho něco na projevu překvapilo, či v něm spatřil něco neobvyklého. "Překvapilo mě to, že se Vladimir Putin soustředí hlavně na své domácí publikům, což značí, že se musí hodně snažit, aby si udržel podporu, protože na Ukrajině mu to vůbec nevychází podle plánu. Působí to, jako by si uvědomoval, že asi v Rusku bude hůř a bude to mít dopad na ruské obyvatelstvo a jeho popularitu, alespoň tak jsem ten projev četl já," dodal pro ŽivotvČesku.cz exvelvyslanec Petr Kolář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.