Bývalý velvyslanec v Moskvě Petr Kolář: Rusko bohužel taktické jaderné zbraně může použít. Pak by nastal armagedon

Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 4. 2022

Rusko se zasazuje o vyloučení jaderných konfliktů, i když nyní je riziko vysoké, uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (72). Moskva podle něj chce omezit všechny možnosti umělého zvyšování takových rizik, oproti tomu Kreml opakovaně hovoří o možnosti použití jaderných zbraní. NATO podle Lavrova »v podstatě vede válku s Ruskem«. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého diplomata Petra Koláře (59), který zastával v minulosti post náměstka ministra zahraničních věcí ČR či působil jako velvyslanec v USA či Rusku, s dotazem, jak se na možné použití jaderných zbraní dívá - soudě podle rétoriky Ruska.

Ruský ministr zahraničí se netají tím, že použití zbraní hromadného ničení není nereálným scénářem. "Toto je náš klíčový postoj, o nějž opíráme všechno. Rizika jsou nyní značná," řekl Sergej Lavrov ruské státní televizi k údajné snaze snižovat napětí.

"Nechtěl bych tato rizika uměle zvyšovat. Mnohým by se to líbilo. Nebezpečí je vážné, skutečné. A my to nesmíme podceňovat," pokračoval šéf ruské diplomacie s tím, že dodávky západních zbraní na Ukrajinu znamenají, že NATO je »v podstatě zapojeno do války s Ruskem«. Moskva tyto zbraně považuje za legitimní cíle.

Redakcí oslovený bývalý diplomat Petr Kolář je přesvědčen, že nemusí zůstat jen u rétoriky. "Ona se nemusí vystupňovat jen rétorika, oni to mohou skutečně a bohužel použít, protože to šílenství, které předvádí, k tomu i vede. Pokud by se dařilo ukrajinské armádě Rusko zatlačovat a získávat území, které obsadili, tak se obávám, že nemůžeme vyloučit, že by Rusové použili taktickou jadernou zbraň. A tady je to na naší straně, protože jsme zatím nedokázali, myslím tím demokratický svět, kterému se říká Západ, vzkázat Vladimiru Putinovi, že pokud něco takového udělá, tak ho nemine to, čím on vyhrožuje nám, a to »armagedonem«, tedy že ten »armagedon« přijde z naší strany," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý velvyslanec Petr Kolář.

Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby ztratilo Rusko »poslední naději«, že svět odradí od podpory Ukrajiny«, napsal na sociální síti Twitter. "Znamená to jediné: Moskva cítí porážku."

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.