Ceny realit začínají klesat. U určitých typů nemovitostí je snížení okolo 10 procent, potvrdil specialista

Bydlení - Ilustrační snímek
Bydlení – Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Lucie Tůmová, ČTK | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2022

Prudce rostoucí ceny energií a rekordní inflace komplikují situaci s bydlením více než polovině Čechů, a to daleko více než třeba pandemie koronaviru. Výdaje na bydlení má přes osmdesát procent lidí vyšší než loni, pětina dokonce platí alespoň o čtvrtinu víc, vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila společnost Generali Investments. Mnozí lidé tak začínají uvažovat spíše o prodeji než nákupu nemovitosti, což následně snižuje ceny na realitním trhu. O tom, že realitní bublina v České republice začíná pomalu splaskávat, promluvil pro ŽivotvČesku.cz odborník na nemovitosti Dušan Měchura.

Kromě vysokých cen energií a inflace obecně se do obav Čechů promítají také zvyšující se úrokové sazby u hypoték. Řada lidí, kterým končí fixace, si tak výrazně připlatí. Někteří to řeší tím, že nemovitost prodají a zamíří do podnájmu. Právě to je jeden z důvodů, proč začínají ceny nemovitostí klesat.

Realitní makléř Dušan Měchura popsal, co se právě na českém trhu s nemovitostmi děje. "Co se ceny týče, tak to šlo určitě dolů, vrchol je za námi. U určitých typů nemovitostí vidíme pokles okolo 10 procent, zvláště se jedná o nemovitosti, o které má zájem střední vrstva. Exkluzivní a dražší nemovitosti zatím zůstávají na stejné cenové úrovni. V horizontu šesti měsíců zůstane situace podobná," nastínil vývoj pro ŽivotvČesku.cz expert.

Ačkoliv se může zdát, že se možnost vlastního bydlení začíná pomalu zase stávat o něco realističtější, není důvod k přehnanému optimismu. Česko se totiž stále řadí mezi země s nejméně dostupným vlastním bydlením v Evropě.

Pořízení vlastního bytu o ploše 70 metrů čtverečních vyšlo loni občana ČR na 13,3 průměrného hrubého ročního platu, jak vyplývá z výsledků studie Deloitte Property Index 2022, kterou má ČTK k dispozici.

Realitní specialista navíc odhalil další příčinu, proč by mohly nemovitosti dál klesat. Rozhodně ale nejde o nic, z čeho by měli lidé jásat. Na realitní trh může mít velký vliv další z následků energetické krize, kterým je ztráta zaměstnání.

"Momentálně jde o takový koktejl namíchaný z vysokých úrokových hypotečních sazeb a vysokých cen energií. Spousta lidí teď spíše nemovitosti prodává, než kupuje, takže se zvyšuje nabídka nad poptávkou a ceny jdou dolů. K tomu všemu se ještě může přidat propouštění, spousta menších a středních podniků krizi neustojí, tlak na cenu nemovitostí tak bude ještě vyšší," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Dušan Měchura.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.