Česko srazí na kolena bouřky, krupobití a přívalové deště. Zásadní zlom přinese až víkend, upřesnila předpověď počasí meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 6. 2022

Během pondělního odpoledne a noci na úterý bouřilo v Čechách - v bouřkách se vyskytovaly kroupy, silné nárazy větru a i extrémní srážky – ve Strakonicích napršelo 94 mm (z toho 40 mm během hodiny), v Rokycanech 80 mm, na stanici Klíny u Litvínova 70 mm. "V reakci na srážky a vzhledem k nasycení půdy vodou z předchozích dešťů došlo na Plzeňsku k vzestupům hladin, tedy zejména menších toků – Holoubkovský potok v úterý ráno hlásí 2. SPA (stupeň povodňové aktivity, pozn. red.). A velmi silné bouřky očekáváme i během úterního večera od jihozápadu a v noci na středu, stejně tak ve středu odpoledne a v noci na čtvrtek," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

I v úterý bude možné skloňovat velmi silné bouřky, a to zejména v podvečer a večer, kdy budou postupovat od jihozápadu. "Pozor! Opět mohou být doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě kolem 60 mm, krupobitím a nárazy větru o rychlosti kolem 90 km/h. Jinak během dne bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky, během pozdního odpoledne přibývání oblačnosti od jihozápadu a postupně od jihozápadu déšť a místy velmi silné bouřky. Teploty budou mezi 25 až 32 °C, vyšší budou na východě území," zdůraznila odbornice přes počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Během noci na středu meteorologové očekávají v Čechách rovněž místy bouřky, ojediněle i velmi silné, které budou doprovázené nebezpečnými jevy - krupobitím, přívalovým deštěm o intenzitě kolem 60 mm a nárazy větru o rychlosti kolem 80 km/h. "V Čechách bude oblačno až zataženo, déšť, přeháňky, místy bouřky, ojediněle i silné. Na Moravě a ve Slezsku bude polojasno až oblačno a přeháňky nebo bouřky pouze ojediněle. Po ránu se budou ojediněle tvořit mlhy. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 21 až 17 °C," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

A na bouřky bude bohatá také středa. "V Čechách bude oblačno až zataženo, místy déšť, přeháňky a bouřky. Jen přechodně polojasno. Další přibývání oblačnosti, srážek a velmi silných bouřek očekáváme až později odpoledne a večer. Na Moravě a ve Slezsku bude jasno až polojasno a přeháňky nebo bouřky pouze ojediněle," upřesnila konzultantka počasí s tím, že teploměr v Čechách ukáže od 27 do 31 °C, ale pocitovou teplotu bude zvyšovat vlhkost vzduchu, na Moravě a ve Slezsku bude na teploměru až 35 °C a pocitově až 37 °C.

Velmi silné bouřky budou pokračovat až do pátečního dne. Víkend přinese klidnější počasí a pokles teplot vzduchu. Ve čtvrtek bude polojasno až oblačno, během dne místy přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 18 až 14 °C. Denní teploty 28 až 32 °C, na východě 35 °C.

V pátek bude jasno až polojasno, během dne až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle velmi silné. Ranní teploty 18 až 14 °C. Denní teploty 27 až 31 °C, na východě až 35 °C.

"V sobotu bude zpočátku dne na východě území oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Během dne polojasno. Ranní teploty 18 až 14 °C. Denní teploty 21 až 25 °C. V neděli bude polojasno až oblačno. Ranní teploty 18 až 14 °C. Denní teploty 22 až 27 °C," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.