Český biosenzor může odhalit koronavirus dříve, než rychlotesty z Číny

Ilustrační foto: neuroncollective.com
Ilustrační foto: neuroncollective.com
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2020

Další nadějí v boji proti nemoci COVID-19 je český biosenzor. Skupina Hany Lísalové z oddělení optických a biofyzikálních systémů Fyzikálního ústavu Akademie věd vyvíjí technologii, která má šanci pomoct proti pandemii nového koronaviru. Od náročného zjišťování protilátek v těle pacientů za pomoci rychlotestů je rozdílnější v tom, že by český biosenzor mohl objevovat přímo virové částice zákeřného viru.

Hana Lísalová vysvětlila, jak jejich technologie funguje. „Rozhodli jsme se věnovat vývoji vysoce citlivého a přenosného biosenzoru pro detekci koronaviru. Ten přítomnost viru odhalí nejen v tělních tekutinách, ale i v jiných vzorcích, jako jsou stěry z obleků nebo voda,“ vysvětlila.

K urychlenému vývoji přispívá i skutečnost, že navrhovaný postup se odvíjí z už existující spolupráce s Ochrannou službou Policie ČR zaměřené na vývoj přenosného biodetekčního systému pro rychlé odhalení patogenních látek v potravinách.

Multifunkční technologie

Vyvíjené biodetekční systémy jsou založené na bázi takzvaných ultra-rezistentních polymerních povrchů. Technologie je přitom naprosto univerzální. Díky tomu se dá relativně jednoduše adaptovat na jiný typ detekované látky - případně i rozlišné typy vzorků.

Srdcem biosenzoru jsou výměnné polymerní biočipy, které je možné při negativní odezvě používat opakovaně. Pokud bude vývoj nového biočipu postupovat podle předpokladů, mohly by funkční prototypy vzniknout v řádu několika měsíců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.