Cestování může epidemii znovu rozjet. Odborník popsal, jaké vakcíně už silně odolává jihoafrická mutace

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 6. 2021

S blížícími se letními prázdninami lidé řeší zejména dovolené a cestování do zahraničí. V Česku je aktuálně vývoj epidemie příznivý a vláda na základě toho přistoupila k většímu rozvolňování. Také země, pro které je cestovní ruch a turismus stěžejní, se snaží nabídnout návštěvníkům co nejlepší podmínky. Profesor imunologie Václav Hořejší (71) vidí největší riziko v zanesení varianty viru ze zahraničí, která by odolávala protilátkám vytvořeným po očkování nebo prodělání nemoci. "Třeba jihoafrická varianta – nyní už se varianty takto nemají nazývat, označují se řeckými písmeny, velice silně uniká a nepůsobí na ni protilátky vyvolané očkováním vakcínou AstraZeneca. Tam ochrana klesne jenom na pár procent, je účinná asi do 10 %," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Touha po návštěvě zahraničí a rozvolňování omezení vede Čechy k tomu, že plánují cestovat a vynahradit si tak ztracené měsíce zasažené koronavirem. Ale i přes současný pozitivní trend je podle odborníků třeba obezřetnosti a lidé by neměli propadnout předčasné euforii.

"Lidé by se rozhodně měli vyhýbat rizikovým zemím, což ale nebudou dělat. Jsou nezodpovědní. Při příjezdu bych cestující testoval, dal je třeba do krátkodobé karantény a hlídal to," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že u nových variant viru existují dvě nebezpečí – zaprvé jsou nakažlivější a rychleji se šíří v populaci a pak je tu druhé riziko, které se zatím nerealizovalo nebo ne alespoň v příliš velké míře.

"Mluvíme o variantách, které by unikaly působení protilátek, které byly vyvolány očkováním nebo proděláním té nemoci. Naštěstí žádná z dosavadních variant ničemu neuniká plně, zvláštně ne protilátkám vyvolaným mRNA vakcínami. Pravdou ale je, že tzv. jihoafrická varianta – nyní už se takto nemají nazývat, varianty se označují řeckými písmeny, velice silně uniká a nepůsobí na ni protilátky vyvolané očkováním vakcínou AstraZeneca. Tam ochrana klesne jenom na pár procent, je účinná asi do 10 %," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie, který v roce 2020 obdržel Národní cenu vlády Česká hlava, nejvyšší vědecké vyznamenání v České republice.

"Pokud by se objevila varianta zcela unikající všem dosavadním očkováním, dostali bychom se do situace, že bychom začínali od začátku znovu. Což by se nepochybně vyřešilo rychleji než prvně a netrvalo by to rok, protože by vznikly nové vakcíny – v současné době se pracuje na univerzálních. Ale bylo by to otravné, musela by se opět zavádět protiepidemická opatření a čekali bychom na novou vakcínu. Doufejme, že to k tomu nedojde," uvedl renomovaný vědec pro ŽivotvČesku.cz.

Je názoru, že zabránit zhoršení epidemické situace lze jedině tak, že bude celkový počet případů v populaci velmi nízký.

"Kdyby se mezi nimi objevila tu a tam opravdu nebezpečná varianta, která by byla zatažená pravděpodobně někde ze světa, tak bychom měli možnost ji důkladným testováním a sekvenováním objevit. Izolovat ohniska výskytu a potlačit ji. Kdybychom ji nechali rozběhnout a mávli nad tím rukou, dostaneme se zase do vysokých čísel. I kdyby nebyly žádné vážné případy, samotný vysoký počet nakažených by znemožňoval detekci případů, izolaci nemocných a trasování. Je zásadně důležité, aby se celkový počet nemocných udržel na co nejnižší úrovni. Všechna rozvolnění, která přišla, působí samozřejmě negativně – podporují šíření viru. Na druhou stranu pokročilé očkování působí opačným směrem a je pouze otázkou, která ta tendence převáží. Musíme počkat asi dva týdny, jak se situace vyvine," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.


Aktuální počet vykázaných očkování proti covidu-19 se podle údajů ministerstva zdravotnictví dostalo na 5 772 983, za pátek 4. června k nim přibylo dalších 110 202. Počet vyléčených, kteří prodělali koronavirus, je 1 624 712, v nemocnici pak leží 363 hospitalizovaných.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.