Čím promořenější budeme, tím lépe. Prymula rozjíždí přelomovou akci proti koronaviru v Česku

Roman Prymula je uznávaný epidemiolog.
Roman Prymula je uznávaný epidemiolog.
Foto: reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2020

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula rozjíždí zásadní akci v boji s koronavirem. Na 17 tisících lidech ze tří regionů se bude testovat promořenost. Na základě získaných dat by se dalo odhadnout, jak dlouho ještě pandemie bude sužovat Česko.

Test má za cíl odhalit, jaké procento české populace už prodělalo nemoc COVID-19, informovaly Seznam Zprávy. Připravuje ho ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s akademiky a zdravotníky. Stát se mimo jiné dozví, koho koronavirus skolil těžkým průběhem a kdo neměl žádné příznaky.

Na základě dat o promoření bude možné sestavit plán rozvolňování přísných opatření. Nahradit by je konečně mohla chytrá karanténa.

Podle epidemiologa Romana Prymuly začne zásadní studie po Velikonocích. Ze sedmnácti tisíc testování jich bude sedm tisíc v Praze a zbytek v Olomouckém a Jihomoravském kraji.

Čím promořenější, tím to bude lepší

Hospodářským novinám vysvětlil postup testování děkan 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo.

„Potřebujeme vybrat lidi ve všech regionech ve stejných skupinách – podle věku, pohlaví. Když se ukáže, že určitá věková skupina je promořená a nemá problémy, nemusí mít nadále významná omezení,“ řekl Šedo s tím, že v Česku by mohlo být promořeno přibližně 20 procent obyvatelstva.

„Čím větší by (promořenost) byla, tím lepší zpráva pro nás,“ dodal děkan.

Podobná studie už proběhla například v Rakousku. Ukázalo, že promořenost byla oproti očekáváním vyšší o 50 procent.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.