Čína musí hodit Vladimira Putina přes palubu. Šanghajský profesor objasnil přístup své země k válce. V Rusku budou po jeho slovech skřípat zuby
Analýza Chu Wej: Rusko invazí na Ukrajinu vtáhlo do dění velkou část světa včetně Číny. Ta zatím nezaujala žádný jednoznačný postoj a popřela i informace listu The Financial Times, podle kterých ji Rusko požádalo o vojenské vybavení i o další, blíže nespecifikovanou pomoc. Právě postoj Číny přitom může mít na další vývoj krize zásadní vliv. Jak se asijská velmoc k celé záležitosti postaví, rozebral předseda Šanghajské asociace pro výzkum veřejné politiky profesor Chu Wej. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil i vojenský analytik Lukáš Visingr.
Přestože Rusko napadlo Ukrajinu, zásadními hráči celé krize jsou také NATO a Čína. Severoatlantická aliance opakovaně uvedla, že vojensky se do dění na Ukrajině angažovat nechce a Čína si stále drží jakousi neutralitu. Právě její podpora či nepodpora ale může být pro další postup Vladimira Putina zásadní.
Pohled z čínské perspektivy naznačil ve svém komentáři, jehož překlad publikoval americký think tank US-China Perception Monitor, profesor Chu Wej, předseda Šanghajské asociace pro výzkum veřejné politiky. Budoucí vývoj přiblížil ve čtyřech scénářích, přičemž výsledek všech čtyř dopadá špatně, až katastroficky pro Rusko a naopak Západ z nich vychází silnější.
Rusko-ukrajinská krize je podle něj nejvážnějším geopolitickým konfliktem od druhé světové války. "V tomto kritickém okamžiku musí Čína přesně analyzovat a posoudit směřování války a její potenciální dopad na mezinárodní scénu. Současně musí pružně reagovat a činit strategická rozhodnutí, která odpovídají jejím dlouhodobým zájmům," nezastírá Chu Wej úhel pohledu čistě z čínské strany.
Cílem Putinova útoku podle něj bylo vyřešit ukrajinský problém a odvést pozornost od vnitřní krize Ruska tím, že bleskově porazí Ukrajinu a dosadí proruskou vládu. "Blitzkrieg však selhal a Rusko není schopno podporovat vleklou válku a s ní spojené vysoké náklady. Zahájením jaderné války by se pak postavilo celému světu a nelze ji vyhrát," naznačil Chu Wej, že v Číně by v tom okamžiku ruský prezident spojence nenašel. "I kdyby se ruské armádě podařilo obsadit Kyjev a nastolit loutkovou vládu, neznamenalo by to vítězství. V tuto chvíli je pro Putina nejlepší možností ukončit válku prostřednictvím mírových rozhovorů. V každém případě tato vojenská akce představuje nevratnou chybu," pokračoval profesor s tím, že naděje na vítězství Ruska je mizivá a západní sankce dosáhly nebývalého stupně.
"Vzhledem k tomu, že sankce velmi citelně zasáhly i běžné lidi, nelze v Rusku vyloučit možnost politické vzpoury. Pokud by byl Putin odstaven od moci v důsledku občanských nepokojů, státního převratu nebo z jiného důvodu, bylo by ještě méně pravděpodobné, že se Rusko postaví Západu. Spíše by se mu podřídilo a jeho status jako velmoci by skončil," vysvětlil čínský profesor s tím, že Západ i NATO by se stalo jednotnější, silnější a pravděpodobně by do Severoatlantické aliance vstoupily i státy jako Švýcarsko, Finsko nebo Švédsko.
S možnými vnitřními nepokoji v Rusku souhlasí i vojenský analytik Lukáš Visingr. "Separatismus v Ruské federaci si dokáži představit, pokud bude politická a ekonomická izolace Ruska pokračovat a federace začne bankrotovat. V horizontu jednotek roků by to opravdu nastat mohlo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.
V Číně pak vidí čekajícího giganta, který v podstatě sklidí to, co ruská vláda už nedokáže udržet. "Čína bude z případného ruského krachu nadšená, bude si moci Rusko »koupit« a udělat z něj »kolonii«, bude pro ně zdrojem surovin a trhem pro levné čínské výrobky. Nepotřebuje ho přitom politicky rozdělit, nepotřebuje ho obsadit, ona si ho ekonomicky naprosto podmaní. Čína má strategii obsadit oblasti bez jediného výstřelu," dodal pro Život v Česku Lukáš Visingr.
Nejobsáhleji pak profesor Chu Wej rozebral to, jaké kroky by měla Čína podniknout. A rozhodně se podle něj nemůže vázat na Vladimira Putina. "Za současných mezinárodních okolností musí chránit své vlastní zájmy, zvolit menší zlo a co nejdříve se břemene Ruska zbavit. Zároveň by se Čína měla vyhnout hře na obě strany. V některých případech je sice zdánlivá neutralita rozumnou volbou, ale v případě této války, kde Čína nemá co získat, to neplatí," uvedl.
Vyhnout se další izolaci pak může pouze tím, že se postaví na stranu většiny zemí světa a předvede roli zodpovědné velmoci. "V tu chvíli nejenže Čína nemůže stát na straně Putina, ale měla by také podniknout konkrétní kroky, aby zabránila Rusku začít světovou nebo jadernou válku. Čína je jedinou zemí na světě, která to dokáže, a musí tuto jedinečnou výhodu plně využít. V důsledku toho získá široké mezinárodní ocenění, což jí může pomoci zabránit izolaci a také najít příležitost ke zlepšení vztahů se Spojenými státy a Západem," uzavřel profesor.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.