Jednání Kremlu a Kyjeva se posunulo. V Rusku se demonstruje proti válce. Jak moc se dá uvažovat o svržení režimu Vladimira Putina, vysvětlil exšéf rozvědky

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 3. 2022

Počet demonstrací proti válce na Ukrajině se zvýšil. V Rusku bylo do odpoledních hodin zadrženo přes 320 lidí, uvedla to organizace Ovd-Info s tím, že protesty se týkají 27 měst v celé zemi. Další kolo jednání mezi oběma zeměmi dosáhlo pokroku a je o kousek blíže mírové dohody. Shodli se na tom zástupci obou zemí. To přinesla neděle v rámci války na východě Evropy. Na dotaz, zda se dá alespoň trochu přemýšlet, že režim prezidenta Vladimira Putina (69) je v ohrožení a mohl by nastat jeho konec, poskytl odpověď bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor (64).

Vyjednávací týmy Ruska a Ukrajiny mají za sebou celkem tři kola jednání, poslední se uskutečnilo v pondělí v Bělorusku. Během čtvrtého došlo v neděli k posunu. Ukrajinský vyjednavač a poradce prezidenta Mychajlo Podoljak, kterého citovala agentura Reuters, uvedl, že Rusko pochopilo, že Ukrajina neustoupí a nějaké závěry z jednání by mohly vzniknout během dalších dnů.

Jeho ruský protějšek Leonid Sluckij potvrdil, že jednání se mohou rozvinout do jednotné pozice obou delegací až k podpisu dokumentů, citovala agentura ria.ru (Ria Novosti).

Ve stejném čase se oproti tomu na řadě míst konaly demonstrace mířené proti válce. V Evropě za Ukrajinu probíhaly protesty už v sobotu a pokračovaly i v neděli. Stejně tak v Rusku se demonstrovalo například ve Vladivostoku, Petrohradu, na ruském Dálném východě, v Irkutsku u Bajkalského jezera, v sibiřském Tomsku, ale také v Moskvě, kde bylo kovovými zátarasy uzavřeno náměstí před Kremlem. Podle údajů Ovd-Info od vypuknutí války 24. února bylo zadrženo více než 14 300 lidí.

Mohlo by se tak zdát, že Rusové začínají vnímat situaci jako vážnou už z důvodu, kdy začínají pociťovat sankce, zároveň západní společnosti lidově řečeno »zavírají krám« a přerušují v zemi své činnosti. Podle generála v záloze a bývalého šéfa vojenské rozvědky Andora Šándora ale zatím úvahy o tom, že by mohlo dojít ke svržení režimu Vladimira Putina, je předčasné a nepravděpodobné.

"Popravdě řečeno se k tomu těžko vyjadřuji, protože v rámci novodobé cenzury, kdy nám odstřihli všechny ruské kanály, nelze se informovat z dalšího zdroje, a vycházíme jenom ze zprostředkovaných zpráv. Nemyslím si, že protesty jsou tak zásadní, že by v tuto chvíli ohrožovaly samotného Putina a vládu hochů z Kremlu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze a politický komentátor.

K nedělním protiválečným manifestacím vyzval mimo jiné vězněný kritik Kremlu Alexej Navalnyj (45). Ozbrojenci byli i před Státní dumou. Připraveny byly policejní antony pro zadržené osoby.

"Nedávno jsem to už někde říkal, že v Kremlu se vedení mění palácovými převraty a intrikami, které v rámci polytbira, nebo jak tomu dnes říkají Bezpečnostní radě státu, tam upletou. Je potřeba vzít v potaz, že Rusové stále věří tomu zásadnímu narativu, kdy se tvrdí, že »jeli jsme na Ukrajinu, abychom ji zbavili fašistů, kteří bratry Ukrajince vedou«. Tento narativ v Rusku velmi dobře funguje, protože má jasný sentiment ke druhé světové válce a velký počet Rusů tomu věří. Nelze pominout to, že Ljuščenko s Porošenkem (bývalý prezident Ukrajiny) adorovali Stepana Bandera (jeden z vůdců ukrajinského národního hnutí na západní Ukrajině), což je v celku věc, která má nějaký podklad v ruské společnosti," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, že současné protesty v Rusku je potřeba brát s určitou rezervou.

Jako příznivou zprávu pak vidí v první vzájemné shodě vyjednavačů obou zemí v rámci jednání o ukončení bojů. Generál v záloze ale také upozornil, že dohody o míru jsou velmi křehké, kde jedna chyba či neuvážený požadavek mohou celou věc vrátit na začátek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.