Čmelák má žihadlo se známým jedem. Odborník uvedl, jaká může být reakce na jeho bodnutí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 3. 2021

Je všeobecně známo, že včela dokáže svým žihadlem bodnout. Méně už se to ví o čmelákovi, který patří také do rodu blanokřídlého hmyzu čeledi včelovitých. Jako jed má kyselinu mravenčí a i když patří mezi mírumilovný hmyz, pokud použije žihadlo, jedná se o hodně bolestivé bodnutí. "Používají ho ale velmi neradi," vyjádřil se odborník pro ŽivotvČesku.cz.

V českých luzích a hájích se vyskytuje nespočet druhů hmyzu, mezi které patří také čmelák. U nás jich je asi 30 druhů a všechny jsou ohrožené. Čmelák je stejně jako například sršeň »vyzbrojen« kusadly a žihadlem s jedem.

"U nás je nejběžnější zemní a skalní, nicméně jich je více – luční, hajní a tak dále. Samostatná kapitola jsou pak takzvaní »Pačmeláci«, kteří parazitují na čmelácích. Co se týče jedu, tak většina z nich má žihadlo. Používají ho ale velmi neradi, protože se řadí k mírumilovnému hmyzu. Čmelák je schopný sedět na květu společně se včelou nebo s jiným hmyzem, to je k vidění poměrně vzácně," řekl Augustin Uváčik z Výboru pražských včelařů pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud čmelák člověka bodne, tak spíše náhodou, třeba v případě, že mu vletí pod oblečení.

"Jako jed má kyselinu mravenčí, což je nejběžnější jed v hmyzí říši. Pokud čmelák bodne, je to hodně bolestivé. Nejrizikovější je to v případě, že má daná osoba alergickou reakci, což může v nejhorším případě vést až k anafylaktickému šoku, který ohrožuje na životě. Hodně záleží na imunitním systému toho, koho čmelák žihadlem bodne," vyjádřil se člen Republikového výboru Českého svazu včelařů (ČSV) a učitel včelařství při ČSV pro ŽivotvČesku.cz.

Bodnutí ale není jediné, čím může čmelák zranit. "Má kusadla, která používá jako nářadí. Díky nim si upravuje svoje hnízdo a využívá je na tvorbu tzv. »hrnečků« - misek, do kterých si ukládá velmi malé množství medu. Ale hlavně je má kvůli larvám. Pokud čmelák kousne, jedná se také o bolestivou záležitost, ale záleží i na druhu. Ještě horší je kousnutí sršní, která má ostřejší kusadla," dodal Augustin Uváčik pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.