Čmelák má žihadlo se známým jedem. Odborník uvedl, jaká může být reakce na jeho bodnutí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Je všeobecně známo, že včela dokáže svým žihadlem bodnout. Méně už se to ví o čmelákovi, který patří také do rodu blanokřídlého hmyzu čeledi včelovitých. Jako jed má kyselinu mravenčí a i když patří mezi mírumilovný hmyz, pokud použije žihadlo, jedná se o hodně bolestivé bodnutí. "Používají ho ale velmi neradi," vyjádřil se odborník pro ŽivotvČesku.cz.

V českých luzích a hájích se vyskytuje nespočet druhů hmyzu, mezi které patří také čmelák. U nás jich je asi 30 druhů a všechny jsou ohrožené. Čmelák je stejně jako například sršeň »vyzbrojen« kusadly a žihadlem s jedem.

"U nás je nejběžnější zemní a skalní, nicméně jich je více – luční, hajní a tak dále. Samostatná kapitola jsou pak takzvaní »Pačmeláci«, kteří parazitují na čmelácích. Co se týče jedu, tak většina z nich má žihadlo. Používají ho ale velmi neradi, protože se řadí k mírumilovnému hmyzu. Čmelák je schopný sedět na květu společně se včelou nebo s jiným hmyzem, to je k vidění poměrně vzácně," řekl Augustin Uváčik z Výboru pražských včelařů pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud čmelák člověka bodne, tak spíše náhodou, třeba v případě, že mu vletí pod oblečení.

"Jako jed má kyselinu mravenčí, což je nejběžnější jed v hmyzí říši. Pokud čmelák bodne, je to hodně bolestivé. Nejrizikovější je to v případě, že má daná osoba alergickou reakci, což může v nejhorším případě vést až k anafylaktickému šoku, který ohrožuje na životě. Hodně záleží na imunitním systému toho, koho čmelák žihadlem bodne," vyjádřil se člen Republikového výboru Českého svazu včelařů (ČSV) a učitel včelařství při ČSV pro ŽivotvČesku.cz.

Sršeň asijská se už v minulých letech pohybovala na území Evropy, ale její výskyt byl zazn...

Bodnutí ale není jediné, čím může čmelák zranit. "Má kusadla, která používá jako nářadí. Díky nim si upravuje svoje hnízdo a využívá je na tvorbu tzv. »hrnečků« - misek, do kterých si ukládá velmi malé množství medu. Ale hlavně je má kvůli larvám. Pokud čmelák kousne, jedná se také o bolestivou záležitost, ale záleží i na druhu. Ještě horší je kousnutí sršní, která má ostřejší kusadla," dodal Augustin Uváčik pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.