Co by následovalo, když by Rusko použilo taktickou jadernou zbraň na Ukrajině, nastínil vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia

Rusko, Ukrajina, válka - Ilustrační snímek
Rusko, Ukrajina, válka – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 5. 2022

V souvislosti s vojenským konfliktem, kdy ruské vojenské síly podnikly 24. února invazi na Ukrajinu, se několikrát objevila poměrně silná až vyhrůžná rétorika Kremlu ohledně použití jaderných zbraní. Podle pátečního prohlášení Alexeje Zajceva, zástupce ředitele tiskového oddělení ruského ministerstva zahraničí, Rusko nemá v plánu nic takového na území, kde provádí »speciální vojenskou operaci«, podniknout. Pokud by k tomu došlo, bylo by rozhodně otázkou, jak by Západ zareagoval. Pro ŽivotvČesku.cz se pokusil odhadnout možný scénář vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus.

"Scénáře možného použití jaderných zbraní z naší strany jsou jasně zakotveny v ruských doktrinálních dokumentech. Nelze je vztáhnout na plnění úkolů stanovených během zvláštní vojenské operace na Ukrajině," uvedl zástupce ředitele tiskového oddělení ruského ministerstva zahraničí s tím, že Rusko pevně dodržuje zásadu, kdy v jaderné válce není vítěze a neměla by být rozpoutána.

Moskva od zahájení vojenského útoku na Ukrajinu několikrát na možné použití jaderných zbraní upozornila. Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov (72) dokonce v rozhovoru pro ruský První kanál v minulém týdnu prohlásil, že nebezpečí jaderného konfliktu »nelze podceňovat«.

Podle Josefa Krause scénář, kdy by Rusko taktickou jadernou zbraň použilo, nelze vyloučit a ani ho podceňovat. Zároveň velmi těžko zcela přesně odhadovat reakci Západu na takový krok.

"To je velmi těžká otázka, co by se dělo. Záleželo by, jakým směrem by to eskalovalo. Pokud by to znamenalo, že Severoatlantická aliance by poslala nějaké své síly na Ukrajinu, či že by došlo nejprve k nějakému konvenčnímu střetu, řekněme bombardování ruských jednotek na východě Ukrajiny, nebo něco takového, je otázka. Pravdou je, že si neumím představit, že by Západ poté, co by Rusko použilo na Ukrajině taktickou jadernou zbraň, sáhl po tom nejsilnějším, čím disponuje, tedy jaderných zbraních, a použil je přímo proti území Ruské federace. Dovedu si ale představit, že by to vedlo ke konvenčnímu zapojení. To znamená, že by byla zapojena letecká kampaň vůči ruským cílům na území, kde nemají co dělat. To by bylo ještě obhajitelné ze strany Západu a pak by se vidělo, jak by na to reagovali Rusové," přiblížil svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik Josef Kraus.

Ruské ministerstvo obrany dříve označilo za absurdní obavy, že se Rusko chystá použít na Ukrajině taktické jaderné zbraně. Šéf americké CIA William Burns v polovině dubna uvedl, že možnost uchýlení se k taktickým jaderným zbraním ze strany Ruska »nelze brát na lehkou váhu«. A to zejména v souvislosti s tím, že se ruské armádě na Ukrajině nepodařily žádné mimořádné vojenské úspěchy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.