Co dělat při jaderném útoku: Dana Drábová poradila, jak se chránit. Vít Rakušan vyhodnotil vážnost situace v České republice

Atomový kryt - Ilustrační foto
Atomový kryt – Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 3. 2022

Část české veřejnosti má obavy, aby vojenský konflikt na Ukrajině nevyvrcholil použitím jaderných zbraní. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) vydal pokyny, jak si při použití ničivé zbraně chránit život. Ministr vnitra Vít Rakušan (43) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že není důvod k panice.

Situace na Ukrajině nedává žádný důvod k optimismu, hlavní město Kyjev se brání přesile ruské armády, svět se obává, aby nervózní ruský prezident Vladimir Putin (69) nesáhl po nějakém krajním řešení. Vůdce vojenské operace též pohrozil Západu, že je připraven na jakékoliv řešení, a nařídil uvést do pohotovosti jaderné zbraně. Rusko má podle odhadů vojenských analytiků k dispozici asi 4500 jaderných hlavic.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) ústy Dany Drábové vydal pokyny pro případ nutné ochrany po výbuchu jaderné zbraně. Zároveň ale zdůraznil, že pravděpodobnost takového útoku je mizivá a pokyny byly zveřejněny jen kvůli tomu, že řada Čechů posílala na úřad četné dotazy.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana se bezpečnost České republiky neustále vyhodnocuje a není důvod k panice.

"Česká policie ani služby nevidí v současné době bezprostřední riziko pro občany České republiky. Bezpečnostní situace je vyhodnocována neustále, není důvod k panice. Úřad Dany Drábové pouze plní svou logickou povinnost informovat občany v souvislosti s vojenským konfliktem, který bohužel není daleko od našeho území," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra.

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 zůstaly jaderné zbraně na území čtyř samostatných republik. Disponovaly s nimi Rusko, Ukrajina, Bělorusko a Kazachstán. Ukrajina zdědila třetí největší jaderný potenciál na světě, na základě smlouvy z roku 1992 se jaderných zbraní na svém území vzdala, od roku 1996 je Ukrajina bez jaderných zbraní.

Postup pro případ přípravy ochrany před jaderným útokem:

  • Připravte si evakuační zavazadlo s nezbytnými osobními potřebami, náhradním oblečením a doklady, případně i nouzový balíček (trvanlivé potraviny, dostatek nápojů, zdravotnické a hygienické potřeby na několik dnů, zejména léky, které užíváte, funkční rádio a svítilnu s náhradní sadou baterií atd.).
  • Domluvte si s rodinnými příslušníky systém náhradní komunikace pro případ výpadku mobilních služeb.
  • V případě útoku se okamžitě odeberte do sklepů, krytů nebo jiných podzemních prostor se silnými betonovými zdmi, zavřete dveře a okna a zastavte veškerou ventilaci.
  • Po útoku vyčkejte alespoň několik hodin, než vyjdete ven, kvůli možnému radioaktivnímu spadu.
  • Při opuštění úkrytu si zakryjte dýchací cesty šátkem nebo respirátorem, abyste zabránili vdechnutí radioaktivních látek.
  • Po příchodu do bezpečí se co nejdříve osprchujte a vyměňte si oblečení, abyste zabránili dalšímu rozšiřování kontaminace.
  • Řiďte se pokyny složek integrovaného záchranného systému.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.