Reklama:

Co věda označuje jako fobii, je pro Ukrajince otázkou života a smrti. První dáma Olena Zelenská popsala jedinou naději lidí ve válečné zóně

Volodymyr Zelenskyj s manželkou Olenou
Volodymyr Zelenskyj s manželkou Olenou
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 27. 3. 2022

Válka v 21. století, něco, co si nikdo nechtěl představit ani připustit, je už přes měsíc realitou. Životy Ukrajinců se změnily ze dne na den a mnohým z nich přibyl nechtěný »rituál«. Pro francouzský list Le Parisien ho popsala první dáma Olena Zelenská (44), která se snaží svůj lid podpořit, jak jen to je možné. Pro ŽivotvČesku.cz situaci, která je pro mnoho lidí ve válečné zóně nadějí, popsal psycholog a sociolog.

Reklama:

Úzkost a strach ze ztráty signálu nebo vybití baterie telefonu má už několik let jméno, jde o nomofobie. Zatímco v běžném životě se s těmito stavy občas setká téměř každý, při válce mají zcela nový rozměr a staly se pro Ukrajince každodenní záležitostí, navíc umocněnou reálným strachem o život svůj i svých blízkých.

Reklama:

Situaci popsala i manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská. Volání a psaní zpráv rodinným příslušníkům proto, aby zjistili, zda jsou stále naživu, je podle ní pro Ukrajince rituálem.

"Napíšete zprávu a neustále ověřujete, jestli je označena jako přečtená. Pokud ano, je stále naděje, že jsou vaši blízcí naživu a mají ještě nějaké připojení k síti. Už jen to je během války neuvěřitelně radostná zpráva," řekla listu Le Parisien.

"Je děsivé číst příspěvky na sociálních sítích, kde Ukrajinci marně hledají své rodinné příslušníky, kteří zmizeli,“ pokračovala a přidal apel na lídry západní států. "Potřebujeme skutečné bezpečné humanitární koridory, které nejsou terčem minometných útoků a nejsou v nich vyvražďovány celé rodiny," uvedla Olena Zelenská.

Co se v lidech v těch chvílích děje, popsal pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš. "Tonoucí se stébla chytá, když nemáte nic, sledujete displej. Je to jediné spojení a drží se toho jako klíště a představují si, jak to dopadne. Kdyby nebyly mobily, spoléhali by na kouř jako to bylo dříve," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz špičkový psycholog.

Sociolog Vojtěch Bednář je podobného názoru. "Je to věc, se kterou se někdy setkal každý, jen v tomto případě se týká velkého počtu lidí najednou. Abychom měli pocit jistoty, nemusíme se svými blízkými nutně mluvit, ale prostě stačí vědět, že existují," dodal pro ŽivotvČesku.cz sociolog.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: