COVID-19: Afghánská vláda nutí ženy nosit 3 vrstvy burek, aby zastavila nákazu

Screen-Shot-2016-05-11-at-3.44.30-PM
Screen-Shot-2016-05-11-at-3.44.30-PM
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2020

Afghánské ministerstvo zdravotnictví, které čelí nedostatku jednorázových masek a nárůstu případů onemocnění COVID-19, v týdnu rozhodlo, že ženy v celé zemi musí nosit tři burky. Musí být navlečené jedna na druhé, když opouští bezpečí domova.

Afghánský ministr zdravotnictví, Dr. Ferozuddin Feroz, oznámil nový soubor omezujících opatření pro obyvatelstvo, aby omezil šíření koronaviru v zemi.

Mezi těmito opatřeními vláda uložila afghánským ženám povinnost nosit na veřejnosti minimálně tři vrstvy burky. Za nedodržení nařízení hrozí ženám pokuta 262 dolarů (v přepočtu cca 6550 korun) a 50 ran za holí.

Tamní ministr zdravotnictví Dr. Feroz je přesvědčen, že toto opatření má omezit šíření nemoci a chránit ženy.

"Víme, že ženy jsou ze své podstaty zranitelnou populací, takže se je snažíme chránit před poškozením."

Dr. Feroz vysvětlil, že jedna burka je nedostačující k ochraně jeho nositele, a proto se rozhodl snížit rizika přenosu infekce nošením tří.

"Chápu, že může být těžší dýchat nebo vidět pod tolika látkami, ale pokud nemůžete dýchat, nemůžete chytit vzdušný virus. Je to jednoduchá věda. “

Několik organizací pro práva žen toto opatření odsoudilo jako misogynní. V krátkém tiskovém prohlášení Mezinárodní rady žen (ICW) kritizovala afghánskou vládu za „přenesení odpovědnosti za zastavení pandemie na afghánské bedra žen“.

Výkonný ředitel subjektu OSN pro rovnost žen a mužů a posílení postavení žen (často nazývaného Ženy OSN), Phumzile Mlambo-Ngcuka, toto opatření rovněž odsoudil.

GALERIE: Afghánské ministerstvo zdravotnictví čelí nedostatku jednorázových masek

V krátkém komuniké, hlava OSN uvedla, že její organizace bude i nadále velmi ostražitá, protože „některé vlády využívají pandemii k prosazování svých vlastních politických programů prostřednictvím svých omezujících opatření“.

Pozn. red. - Článek je umístěn do rubriky FAKE NEWS - je proto nutné ho brát s nadsázkou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.