Další země jsou rizikem pro cestování. Mluvčí ministerstva popsala, co čeká neočkované při návratu do ČR

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 10. 2021

Vzhledem k neustále se měnící pandemické situaci v souvislosti s koronavirem zůstává cestování i nadále poměrně komplikované a v některých případech trochu chaotické. Jednou z pomůcek pro trasování nakažených osob covidem-19 a jejich kontaktů je tzv. příjezdový formulář, k němuž měl v minulém týdnu Městský soud v Praze výtky. "My jako ministerstvo podporujeme institut příjezdového formuláře jako jedinou cestu, jak hlídat, odkud, kdy, kam a jak lidé jezdí. Aktuálně se zhoršil Kypr, Polsko a Nizozemí," sdělila tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz s tím, co lze očekávat při návratu do ČR.

Podle trojice ministerstev – zahraničních věcí, zdravotnictví a vnitra patří příjezdový formulář mezi nutné pomůcky, které významně pomáhají určovat místa nákazy cestujících Čechů a vytrasovat jejich případné rizikové kontakty.

"Z rozhodnutí soudu vychází, že na to musí reagovat ministerstvo zdravotnictví. V této fázi to nelze příliš komentovat, pan ministr by mohl připojit osobní komentář, ale zatím to neudělá, protože neví, jaké bude vyjádření ministerstva zdravotnictví. Potřebují čas na to, aby to vyřešili a našli jinou formu," řekla nedávno tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že cestování bez příjezdového formuláře je nepředstavitelné, protože by zcela zkomplikovalo přehled o cestujících z Česka a jejich návratu.

Na pondělní tiskové konferenci, která proběhla po jednání ústředního krizového štábu, oznámil ministr vnitra Jan Hamáček, že přes rozhodnutí soudu o zrušení příjezdového formuláře od středy 27. října pro některé skupiny, bude tento dokument i nadále povinné vyplňovat. Informoval i o tom, že odůvodnění podá ministerstvo zdravotnictví. Nadále ho tedy musí vyplnit cestující starší šesti let, kteří přijíždí do Česka z kterékoli země, kde strávili v uplynulých dvou týdnech alespoň 12 hodin.

"Podle ministerstva zahraničních věcí je příjezdový formulář nezbytnou součástí stávajícího souboru opatření proti šíření koronaviru při cestování. My jako ministerstvo podporujeme institut příjezdového formuláře jako jedinou cestu, jak hlídat, odkud, kdy, kam a jak lidé jezdí. Nicméně je to v režii hygieny," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz Eva Davidová .

V současné době došlo ke změnám na mapě cestovatele, kdy některé země přešly do rizikovější červené kategorie. "Jedná se o Kypr, Polsko a Nizozemí. To pro neočkované znamená, že 5. – 14. den musí podstoupit test na covid a do té doby negativního výsledku PCR testu zůstávají v samoizolaci. Ale plně očkování lidé nebo ti, kteří onemocnění covid-19 prodělali v průběhu uplynulého půlroku, mají samozřejmě v tomto ohledu výjimku. Podmínky příjezdu pro Českou republiku upravilo Nizozemí, kde to bylo dosud poměrně otevřené. Ale od neděle nás zařadilo do kategorie vysoce rizikových zemí, cestující starší 12 let přijíždějící z Česka budou mít povinnost předkládat očkovací certifikát, takzvaný covid pas potvrzující očkování nebo prodělání nemoci, případně negativní výsledek PCR testu," uzavřela tisková mluvčí MZV pro ŽivotvČesku.cz.

Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády nakonec ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sdělil, že samoizolace pro neočkované osoby při návratu do Česka nebude platit, ale nutnost negativního testu zůstává. Po dobu, než budou mít lidé výsledek, musí se pohybovat s respirátorem.


Země podle zařazení:


Zelená – Kanada, Malta
Oranžová – Dánsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Monako, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko
Červená – Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Lucembursko, Maďarsko, Kypr, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Švýcarsko
Tmavě červená – Japonsko, Kolumbie, Kostarika, Kuba, Maroko, Mexiko, Rusko, Turecko

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.