David Pastrňák s partnerkou přišli o syna. Jeho život vyhasl 6 dnů po narození. Psycholog popsal zásadní moment

Hokejista David Pastrňák
Hokejista David Pastrňák
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 6. 2021

Český hokejista David Pastrňák (25) a jeho švédská partnerka Rebecca Rohlssonová (27) se vyrovnávají se smrtí syna Vigga, který žil pouhých šest dnů. Párů, které přišly o malé miminko, je nezanedbatelné množství. David Pastrňák i jeho partnerka o velké bolesti informovali fanoušky i blízké přátele prostřednictvím sociálních sítí. Psycholog Jeroným Klimeš, který se specializuje na problémy v rodinách, řekl, co je nyní pro mladý pár zásadním momentem. "Hlavní doporučení pro mladé rodiče je to, aby nikdy nešetřili na dětech. Žádný lék na to není, jen mít další děti," řekl psycholog pro ŽivotvČesku.cz.

David Pastrňák neodcestoval na letošní mistrovství světa do Lotyšska, protože chtěl být oporou partnerce Rebecce, která čekala jejich prvního společného potomka. "Hlavně ať všechno proběhne v pořádku a malý je zdravý. To je to nejdůležitější. Nic jiného si nepřeji. Doufám, že všechno bude v pořádku," řekl český hokejista novinářům, když vysvětloval, že hokej musí ustoupit rodinně.

Malý Viggo Rohl Pastrňák se narodil 17. června. Hokejista ani jeho partnerka o porodu neinformovali, jak bývá mezi slavnými lidmi zvykem. O tom, že malý Viggo je na světě, věděli jen jejich nejbližší. David Pastrňák neupřesnil, co se během šesti dnů stalo. Bohužel 23. června chlapeček zemřel.

"Máme nad námi Anděla, který se na nás dívá. Jmenuje se Syn. Budeme tě navždy milovat," napsal hokejista Boston Bruins na svůj Instagram. Smutnou zprávu potvrdila také Pastrňákova partnerka Rebecca.

Mladému páru veřejně vyjádřila hlubokou soustrast řada jejich přátel, které smutná zpráva zaskočila. "Moc mě mrzí vaše ztráta, oba vás silně objímám," napsala partnerka hokejisty Tomáše Hertla. Přidalo se i vedení české hokejové reprezentace.

Podle psychologa Jeronýma Klimeše, který se specializuje na problémy v rodinách, na takovou ztrátu existuje jediný lék - tím jsou další děti. Podle uznávaného odborníka děti zbavují samoty a páry dělají chybu, když se rozhodnou mít jedináčka.

"Mladí lidé by měli myslet na to, že se to bohužel stává. Není to velké procento, ale také to není zanedbatelné procento případů. Lidé by dnes měli myslet na to, že dětí si musí v průběhu času pořídit víc. Žádný lék na to není, jen další děti. Já vždy říkám, že lidé by měli mít tři či čtyři děti, protože o dítě můžete přijít vícero způsoby. Jednak tak, že skutečně fyzicky umře, nebo se také stává, že rodiče o dítě přijdou, protože dítě je zavrhne. Číslo zavržených rodičů je mnohonásobně vyšší než počet těch, kterým dítě umře. U mužů je to až 30 procent. Dítě je zavrhne a odcizí se jim a není žádný kontakt. Když přijde stáří, tak by měl člověk vidět, že výchova přinesla nějaké plody. Hlavní doporučení pro mladé rodiče je to, aby nikdy nešetřili na dětech. Když na vás mluví dvě další děti, o které se musíte starat, tak smrt jednoho dítěte se oplakává trošku snadněji. Je to lepší, než když je člověk sám v prázdném bytě a kouká do zdi. Měl jsem nyní případ, kdy rodině zemřel jedináček - šestnáctileté dívka. Tady v tom případě už máma další dítě mít nebude," řekl pro ŽivotvČesku.cz psycholog s tím, že když má pár možnost mít další děti, tak se se ztrátou vyrovnává lépe než pár, který další dítě mít nemůže. Podle Jeronýma Klimeše je také důležité projít fází smutnění.

"Smutnění má poměrně dobré samovolné mechanismy, hlava je nastavená, aby se začala napravovat sama. Smutnění máme v krvi, nyní začíná fáze, které říkáme poruchy přizpůsobení. Tyto poruchy by měly odeznít do čtvrt roku až dvou let. Bohužel se toto někdy stává, každá rodina by měla myslet na to, že dětí má být více. Na tohle není žádný lék," zopakoval psycholog s tím, že děti se nahradit nedají, pouze se dá zmírnit bolest, když se rodina upne k dalším dětem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.