Diplomat, který tuší, jak přemýšlí Vladimir Putin aneb s jídlem roste chuť: Kompromis na Ukrajině ve formě plichty se může vymstít

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2022

Válka na východě Evropy je ve svém čtvrtém měsíci a Ukrajina potřebuje pravidelné dodávky zbraní ze Západu, a to až do dosažení vítězství nad Ruskem. Podle ukrajinských médií to v neděli řekla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Kyjev zatím nemá k dispozici dost zbraní na to, aby se mohl plně postavit ruské armádě, uvedla také politička. V současnosti je armáda Vladimira Putina (69) na Donbase úspěšnější, než tomu bylo v předchozích vojenských tazích. I když začíná být zájem některých evropských lídrů, aby rusko-ukrajinský konflikt zamířil ke svému konci i přes ztrátu území Ukrajiny, znatelný, podle bývalého velvyslance v Rusku a USA Petra Koláře (59) se »diplomatická plichta na bojišti« může vrátit jako bumerang.

"Pořád potřebujeme pomoc - vzhledem k tomu, že jsme ve vleklé válce. Západ musí chápat, že nejde o něco jednorázového a že pomoc potřebujeme až do vítězství. Hovoříme především o protivzdušné obraně a těžkých zbraních," citovala Maljarovou ukrajinská média.

USA ve středu oznámily, že v rámci nového balíku vojenské pomoci dodají Ukrajině čtyři raketové systémy HIMARS s dostřelem 80 kilometrů, 1000 dalších protitankových střel Javelin a čtyři vrtulníky Mi-17. Systémy HIMARS by mohly Ukrajincům dát výhodu co do dosahu a přesnosti v bitvě o Donbas, podotkla agentura AFP. Než je budou moci ukrajinské síly používat, budou ale podle náměstka amerického ministra obrany Colina Kahla potřebovat asi třítýdenní výcvik.

Podle diplomata Petra Koláře je těžko odhadnutelné, jaké vztahy směrem k Rusku budou mezi jednotlivými zeměmi EU panovat s koncem války, rozhodně ale není namístě, aby došlo k podcenění situace.

"Současné vztahy, jak je vidíme, se mohou rovnat poměrně dlouho. Bude záležet na tom, jak se vyvine situace v Rusku, které je jadernou mocností. Nikdo nemá v úmyslu či nijak nenaznačuje, že by chtěl Rusko napadnout. Mluvíme o obraně či osvobození Ukrajiny, ale ne o útoku na Rusko," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý diplomat Petr Kolář, který zastával v minulosti post náměstka ministra zahraničních věcí ČR či působil jako velvyslanec v USA či Rusku, ohledně toho, že rétorika Moskvy zdůvodňující vojenskou invazi do sousední země postrádá logiku.

V současnosti se čím dál do popředí dostávají informace, které naznačují, že někteří lídři Západu by vojenské střety ukončili i za cenu toho, že Ukrajina přijde o část svého území. Nedávno dokonce bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger (99) na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl, že Ukrajina by měla přijmout ruskou okupaci Krymu.

"Pokud to dokážeme my, tedy demokratické země, Rusko za současného stavu musí být izolováno, a to ekonomicky, politicky i společensky, dokud nepřijde s tím, že se za to, co udělalo Ukrajině, omlouvá a že chce své chyby napravit, to je ideální stav. Dobře víme, že je řada těch, kteří to už chtějí mít za sebou a hledají nějakou formu kompromisu, tedy nějaké plichty, což by se nám mohlo z dlouhodobého hlediska vymstít. Těžko se to ale vysvětluje lidem, kteří nemají dlouhodobý strategický přesah," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený diplomat Petr Kolář ohledně toho, že u nevyzpytatelného Ruska může platit staré dobré přísloví, že s jídlem roste chuť.

Další vojenskou pomoc Ukrajině oznámilo nově také Řecko. Španělsko podle informací deníku El País pošle Ukrajině tanky Leopard a protiletadlové střely.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.