Do důchodu v 68: Těžce pracující by měli mít možnost odejít dříve, říká nově zvolený prezident Petr Pavel

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 2. 2023

Důchodová reforma je tématem značně nepopulárním, nicméně v současnosti velmi aktuálním. Vláda nyní projednává možnost, že by se věk odchodu do penze nově zvýšil na 68 let ze současných 65. Tento krok má jak své příznivce, tak odpůrce. Podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla (61) je nutné vzít v potaz to, že někteří lidé svá fyzicky náročná zaměstnání nebudou moci ve vyšším věku vykonávat. Zároveň pokládá budoucí hlava státu za důležité občanům vysvětlit, proč je takové opatření nutné. Za nezbytný krok posunutí věku odchodu do důchodu považuje také sociolog Vojtěch Bednář, který o tématu promluvil pro redakci ŽivotvČesku.cz.

Řešení uvažovaného prodloužení věku odchodu do penze musí být pružnější a vyhovovat lidem různých profesí a rovněž jejich schopnostem po zdravotní stránce. Nastupující prezident Petr Pavel to dnes řekl lidem, kteří se přišli podívat na jeho vystoupení v rámci cest do českých regionů, které nyní podniká.

"Čím se lidé dožívají delšího důchodového věku, tím větší jsou nároky na důchodový systém a ten důchodový systém musí někdo financovat. U někoho bude potřeba vytvořit podmínky, aby mohl pracovat třeba klidně do 70 let, když bude chtít a bude na to mít, ale u jiných, kteří vykonávají těžkou práci a budou mít zdravotní problémy, bude muset být možnost odejít do důchodu dříve," uvedl budoucí prezident a zdůraznil, že v současnosti zatím stále není nic schváleno a otázka je nyní teprve předmětem diskusí.

Důchodová reforma se v Česku řeší zatím bezvýsledně od 90. let a zabývá se tím i současná vláda premiéra Petra Fialy (58). Jak bude reforma vypadat, chce vláda veřejnosti oznámit v dubnu po projednání ve vládní pětikoalici. Navýšení věku odchodu do důchodu se může dotknout nejdříve lidí, kteří půjdou do penze kolem roku 2040. Do roku 2030 se postupně zvyšuje věk až na 65 let pro všechny.

"Tento krok pochopitelně není příliš populární, ale obávám se, že je z dlouhodobého hlediska nutný a vláda k němu bude muset přikročit. Pro společnost to znamená například to, že lidé, kteří budou do vyššího věku v práci, například nebudou v rodinách moci vypomáhat s péčí o vnoučata, což je oběť, kterou nejspíš bude nutné přinést," popsal pro ŽivotvČesku.cz sociolog firem Vojtěch Bednář, co Česko nejspíš v budoucnu čeká.

"Vliv to bude mít pochopitelně také na zaměstnavatele, protože na zaměstnance v důchodovém věku nelze mít tak vysoké nároky co do fyzického výkonu, ale vlastně ani po intelektuální stránce. S tím však firmy počítají dlouhodobě, protože jako populace již nějakou dobu stárneme," vysvětlil Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.