Dodávky plynu z Nord Streamu 1 klesly. Němci neudrželi emoce a mluví o mocenské hře. Andor Šándor popsal, co se děje v zákulisí "boje o plyn"
Dodávky ruského plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 do Německa ve středu v souladu s pondělním oznámením ruské společnosti Gazprom klesly. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov (54) řekl, že Gazprom do Evropy dodává tolik plynu, kolik je jen možné a nutné - ve větších dodávkách mu podle něj zabránily evropské sankce, které zpozdily opravu turbíny pro plynovod. Mluvčí německé vlády hovoří o mocenské hře, argument s turbínou odmítá. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila zkušeného politického komentátora a bezpečnostního experta Andora Šándora (64) s dotazem, zda za omezením dodávek stojí pokus o destabilizaci EU, která se chce do budoucna zcela odstřihnout ze závislosti na energetických dodávkách z Ruska.
"Celý konflikt na Ukrajině je mocenský boj, nic více, nic méně. V rámci něj se odehrává řada dílčích mocenských bojů, kdy jeden z nich je vojenský konflikt na Ukrajině a pak řada dalších vzájemných akcí, které realizuje Západ vůči Moskvě a obráceně. Všechno to má za cíl ukázat, zda sankce Západu položí Rusko na lopatky a zároveň Rusové sondují soudržnost EU, zda bude v praxi schopna zachovat stejnou politiku snižování energetické závislosti na Rusku, což viditelně blokuje premiér Maďarska Viktor Orbán, což je samozřejmě trojský kůň, kterého Rusové vnímají s velkou radostí, protože v době, kdy se jedná o omezení závislosti na plynu, tak maďarský ministr zahraničních věcí domlouvá další a další dodávky z Ruska, což Evropu štěpí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, jak vnímá současné snížení dodávek plynu z Ruska.
Podle webu Gazpromu proudí do Německa od 09:00 SELČ za hodinu pouze 14 milionů kilowatthodin (kWh/h) plynu. Mezi 06:00 a 07:00 SELČ to ještě bylo více než 27 milionů kWh/h. Rusko ale podle agentury DPA a týdeníku Der Spiegel možná pošle více plynu přes Slovensko.
Plán snížit od středy dodávky suroviny přes Nord Stream 1 na polovinu už snížené hodnoty, tedy na 20 procent z dosavadních 40 procent kapacity potrubí, Gazprom oznámil v pondělí. Zdůvodnil to technickými problémy s turbínami, které podle něj souvisejí se sankcemi, jež Západ uvalil na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Na čtvrtek je podle webu Nord Streamu 1 v plánu transport plynu v objemu zhruba 14 milionů kWh/h.
Podle údajů provozovatele Eugas ale Gazprom na dnešek zarezervoval výrazně větší přepravní kapacitu u plynovodu Transgas, kterým proudí ruský plyn do Německa a Rakouska přes Slovensko a Ukrajinu. Přes hraniční bod Veľké Kapušany by mělo proudit 68,6 milionu metrů krychlových plynu, zatímco v úterý to bylo pouze 36,8 milionu kubických metrů za den.
Podle agentury DPA by takové množství mohlo nahradit výpadek v dodávkách plynu přes Nord Stream 1. Rezervace dodatečné kapacity ale ještě neznamená, že Gazprom skutečně pošle plynovodem více plynu. Že by to tak mohlo být, tomu napovídá i fakt, že provozovatel ukrajinské části plynovodu si v úterý stěžoval, že Gazprom v potrubí bez varování zvýšil tlak. Zprávu předtím přinesl i německý týdeník Der Spiegel.
Snížení dodávek na pětinu kapacity plynovodu způsobí, že země napojené na Nord Stream 1 nebudou schopny plnit své cíle při doplňování zásobníků plynu před zimou. Státy Evropské unie se proto v úterý dohodly na pravidlech omezení spotřeby plynu pro nadcházející topnou sezonu. Brusel opakovaně obvinil Moskvu, že se uchyluje k vydírání za pomoci energií.
Ohledně
"Maďarsko samo o sobě, pokud jde o štěpení Evropy, ještě není tak rozhodující, jako může být postoj jiných a větších zemí EU. Osobně se domnívám, že to je test vůči Německu, do jaké míry zavrhne politiku výhodných vzájemných vztahů s Ruskem, nebo zda celková únava z války nepřeroste v nějaké částečné odmítnutí protiruských kroků s dopady na vlastní obyvatele, kdy se začne projevovat politika ve smyslu košile bližší než kabát," dodal pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor a generál v záloze Andor Šándor.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu uvedl, že Gazprom do Evropy dodává tolik plynu, kolik je jen možné a nutné. Včasné opravě zařízení Nord Stream 1 podle něj zabránily evropské sankce. "Gazprom byl a zůstává spolehlivým garantem všech svých závazků, ale nemůže zaručit dodávky, pokud zahraničnímu zařízení nemohl být kvůli evropským sankcím poskytnut servis," uvedl.
Německá vláda ve středu uvedla, že vzala na vědomí další snížení dodávek plynu od Gazpromu a konstatovala, že ruská firma nedodržuje smluvní závazky. Podle vlády není problém turbínu Rusku vrátit. "Tohle je mocenská hra," řekl mluvčí německé vlády na tiskové konferenci v Berlíně.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.