Reklama:

Drsná fakta ohledně uprchlíků z Ukrajiny v ČR: 7 z 10 žije pod hranicí chudoby a nevydělají ani 150 korun čistého. Podle ekonoma někteří berou peníze bokem

Uprchlíci z Ukrajiny - Ilustrační snímek
Uprchlíci z Ukrajiny – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2023

Komentář: Sedm z deseti uprchlíků v Česku žije pod hranicí příjmové chudoby. Dvě třetiny příchozích nad 17 let přitom mají práci. Dvě třetiny ukrajinských pracovníků si ale nevydělají ani 150 korun čistého na hodinu. Bezmála tři pětiny ze zaměstnaných jsou stále na místech pod svou kvalifikací. Výsledky červnové vlny dlouhodobého výzkumu Hlas Ukrajinců poskytla dnes agentura PAQ Research (PAQ). Výzkumníci doporučují mimo jiné posílit kurzy češtiny, asistenci při hledání odpovídající práce i kontroly. Navrhují také úpravu humanitární dávky. Podle ekonoma Štěpána Křečka, kterého oslovila redakce ŽivotvČesku.cz, je potřeba brát statistiky s rezervou, a to z důvodu, že někteří Ukrajinci pobírají peníze »bokem«, na druhou stranu uznal, že většině se v ČR žije nelehce - pokud jde o ekonomickou stránku věci.

Reklama:

Projekt Hlas Ukrajinců se zaměřuje na práci, bydlení, vzdělání, příjmy, znalost češtiny a integraci příchozích. Na výzkumu spolupracují agentura PAQ Research a Sociologický ústav Akademie věd. Bádání podpořily Dětský fond OSN (UNICEF) a ministerstvo práce. Dotazování se konalo zatím šestkrát, naposledy letos v červnu. Zapojilo se 1425 domácností, v nichž žije 3789 uprchlíků z Ukrajiny. Autoři sledují situaci lidí, kteří do Česka přišli loni.

Práci v Česku má 67 procent uprchlíků nad 17 let. Před rokem v létě pracovalo 45 procent příchozích. Tři pětiny ukrajinských pracovníků ale stále vykonávají práci pod svou kvalifikací. Polovina uprchlíků uvedla, že pracuje i o víkendech či pozdě večer. Dvě pětiny odpověděly, že berou méně než Češi na stejné pozici. Čtvrtina má víc prací, aby se uživila. Celkem 55 procent pracujících má takzvanou prekérní práci, tedy nestabilní a v náročných podmínkách. Za největší bariéru při hledání zaměstnání považují příchozí češtinu. Poté zmiňují neuznání kvalifikace či nedostatek školek.

Reklama:

Průměrně uprchlíci pobírají 167 korun na hodinu. Je to o 16 korun víc než loni v březnu. "Růst lze vysvětlit postupným přesouváním Ukrajinců do více kvalifikovaných prací a inflací," uvedli autoři. Podotkli, že průměrný čistý hodinový výdělek v Česku byl loni v posledním čtvrtletí asi 220 korun.

Ekonom Štěpán Křeček ale upozornil na to, že ne všichni Ukrajinci pobírají výdělky oficiálně. "V prvé řadě je potřeba říct, že dané statistiky nemusí být přesné, protože někteří Ukrajinci mohou dostávat peníze kromě oficiálního příjmu »bokem na ruku«, což se ve statistikách neukazuje, skutečnost tak v některých případech může být o něco lepší," uvedl pro ŽivotvČesku.cz oslovený ekonom Štěpán Křeček.

Dvě třetiny zaměstnaných si ale nevydělají ani 150 korun na hodinu. Nad tuto částku má 47 procent mužů a 27 procent žen. Ženy přitom mají častěji vysokoškolské vzdělání než muži.

Dvě třetiny uprchlíků také žijí pod hranicí příjmové chudoby. Nejvíc ohrožené jsou rodiny s dětmi a senioři. Sedm z deseti lidí trpí pak i materiálním nedostatkem. Nezvládnou náhlý výdaj, nemohou si dovolit nakupovat oblečení, používat auto, zajít občas s přáteli do restaurace, dostatečně topit či jíst častěji maso. Při výpadku příjmu by skoro polovina uprchlických domácností nevystačila s úsporami ani měsíc.

"Určitě je pravda, že Ukrajinci ve svém průměru se v ČR nemají příliš dobře. Většina firem nehledí na jejich kvalifikaci, jaké mají dosažené vzdělání, ale zaměstnávají je na nejméně kvalifikovaných pracovních pozicích, kde Češi většinou nechtějí pracovat, protože se jedná o fyzicky náročná povolání. Je potřeba, abychom se snažili využít jejich potenciál - vzdělání, aby nemuseli třeba jenom stírat podlahu," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Humanitární dávku aspoň pro jednoho ze svých členů pobíralo v červnu 55 procent uprchlických domácností. Je to o deset procentních bodů méně než loni v létě. Podle PAQ se dá očekávat po červencové změně podoby podpory další pokles.

Výzkumný tým doporučuje změnu výpočtu humanitární dávky a také to, aby uprchlíci po určité době pobytu mohli pobírat příspěvek na bydlení a přídavky na děti. Experti navrhují posílení nabídky kurzů češtiny, asistence při hledání odpovídající práce, dostupnosti školek a družin pro děti i kontrol na pracovištích.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: