Dvojí metr přísnosti. Prymula rezignoval po covidové sedánce v restauraci, Jurečka drží po veselé party v době střelby

Roman Prymula / Marian Jurečka
Roman Prymula / Marian Jurečka
Foto: Profimedia 2x
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 8. 1. 2024

Komentář Jiřího Ovčáčka: Přidávat se k davu volajícímu po pádu politika je vždy velmi snadné, vlastně i lákavé, dodává to pocit síly. Účelem tohoto komentáře portálu ŽivotvČesku.cz ale není rozhojnit skandování za odchod ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky kvůli vánočnímu večírku v čase, kdy na Filozofické fakultě UK umírali lidé. Pozvedněme spíše obočí nad nebezpečným faktorem dvojího metru. Vítr tuhle událost už zavál kamsi v dál, ale nyní je nutno připomenout, že Roman Prymula nakonec rezignoval na post ministra zdravotnictví kvůli posezení v restauraci v době covidových restrikcí. Jeden hot a druhý čehý. Nesoulad, který drtí důvěru v demokratickou politiku.

Staroslavný Vyšehrad hostil v říjnu roku 2020 zajímavou společnost. V místní restauraci se setkali politici i zákulisní hráči, mezi nimi ministr zdravotnictví Roman Prymula. V pražském prostředí nic zvláštního, prostě další neformální schůzka lidí, kteří se věnují věcem veřejným a splétají různé nitky. Jenže. Byla doba tvrdých covidových restrikcí, stravovací zařízení a nálevny byly lidem zapovězeny z moci úřední. Roušky se staly povinnou výbavou a na zmíněném setkání chyběly.

Vypukla obrovská vřava, Roman Prymula se dostal pod veřejný tlak. Opoziční strany, které dnes vládnou, žádaly rezignaci. Libé masíčko v restauraci se zkrátka změnilo v pořádné politické maso. Skalp Romana Prymuly žádal i premiér Andrej Babiš. Jedině prezident Miloš Zeman se zdráhal ministrovu hlavu přijmout, a dokonce odmítl návrh na odvolání hříšníka. Roman Prymula nějaký čas odolával, ale nakonec přece jenom na post ministra zdravotnictví rezignoval.

Uplynulo pár let, čas oponou trhnul a veřejný prostor opanoval další podobný skandál. Na ministerstvu práce a sociálních věcí se do pozdních hodin konal 21. prosince 2023 vánoční večírek. Po náročném roce pár hodin zábavy a uvolnění. Kámen úrazu ale tkvěl v tom, že v té době umírali lidé na Filozofické fakultě UK, kde řádil masový vrah. A ještě větší potíž vytanula, když vyšlo najevo, že večírku se účastnil ministr Marian Jurečka.

Jako karlovarské vřídlo vytryskl pramen výmluv, omluv a tvrzení, která si odporují. Ministr se ovšem nejprve zahalil v mlčení, aby se pak začal zaplétat do časových nesouladů. Oproti kauze Romana Prymuly ale nyní nesledujeme premiérův tvrdý a rázný postoj, Petr Fiala neprojevil vůli Mariana Jurečku odvolat, změny v kabinetu nechystá. Samotný ministr se jen nechal slyšet, že by mohl zvážit rezignaci. Neveselý příběh tak pokračuje a tlak nepolevuje. Pro vládu, která je nepopulární, další komplikace, která kalí její obraz.

Podle mediální analytičky Ireny Ryšánkové je to projev politické nekulturnosti. "Jeho vytáčky svědčí o nedostatku empatie i politické kultury a lidské vyzrálosti," řekla pro ŽivotvČesku.cz před časem na konto Mariana Jurečky. Co lze dodat? Politika dost často bývá vysoce pragmatická a pro běžného občana to není vábný pohled. V případě Romana Prymuly se nemusel premiér Andrej Babiš na nic ohlížet. Ministr byl nominant hnutí ANO, a tak volání po jeho politickém konci nemělo takřka žádné náklady, kromě nespokojenosti prezidenta Miloše Zemana, který Romana Prymulu nechtěl obětovat.

Premiér Petr Fiala je v drsnější situaci. Šéfuje vládě složené z pěti politických stran, každý pes jiná ves, odvolání ministra by tedy mohlo znamenat zahájení destrukce celého koaličního projektu, který má ambici vládnout i po volbách v roce 2025. Ba co víc, Marian Jurečka je předseda lidovců, odvolání premiérem z ODS by tedy bylo výbuchem politické pumy. Ano, Petr Fiala má svázané ruce, a tak mu nezbývá než vše se snažit překlenout uhlazenými prohlášeními. 

Možná je tím hlavním problémem, který je skryt v klokotu aféry s vánočním večírkem, nedostatek prachobyčejné lidskosti na všech stranách. Omluvit se, plně přiznat chybu, nevymýšlet zbytečné vytáčky. A za pokání přichází odpuštění. Jenže, česká politika se už zase změnila v kolbiště nekompromisního sekernictví. Zapomíná se, že první československá republika byla také šňůrou nelibých skandálů a hnusných soubojů politických stran. Po druhé světové válce tento argument vytasili komunisté, slíbili lidem změnu, vyhráli volby v roce 1946, v únoru 1948 pak po puči ovládli tvrdou rukou celou zemi. Historie je učitelkou života.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.