Ekonom Lukáš Kovanda: Lidé by měli mít finanční rezervu na 9 měsíců. Příští rok bude zvýšené riziko propouštění

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 10. 2022

V současnosti inflace a energetická krize jsou tím, co žene firmy a společnosti k řadě úspor. Některé z nich jsou nuceny propouštět. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Lukáše Kovandu (42) s dotazem, kolik peněz by lidé měli mít naspořeno jako finanční rezervu, pokud by se dostali do situace, že by došlo na jejich propuštění. Z jeho slov vyplynulo, že jde o částku, která pokryje devět měsíců.

Vždy platilo, že finanční rezerva by se měla pohybovat od tří do šesti měsíců, aby člověk zvládl přejít nejdramatičtější období v souvislosti se ztrátou zaměstnání. V současnosti, kdy svět prochází ekonomickou krizí, je to podle Lukáše Kovandy doba delší.

"V příštím roce je potřeba počítat se zvýšeným rizikem propouštění, takže lidé by měli mít tolik peněz na účtech, aby v takovém případě těžkou situaci dokázali překlenout. Pokud se k těmto penězům připočte podpora v nezaměstnanosti, tak aby jim to vydrželo tři čtvrtě roku, protože to je čas, kdy si pravděpodobně najdou další práci," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom.

Taková částka peněz by měla být vždy hned k dispozici, není proto vhodné je investovat, spíše je vhodné je mít na spořicím účtu, odkud je lze neprodleně převést na běžný účet. 

"Každý si musí spočítat, jakou má měsíční spotřebu financí, ale aby mu to na těch devět měsíců vydrželo. Říkám devět měsíců, a to z důvodu, že najít práci by extrémní problém být neměl, ale problém bude najít práci, která by člověka motivovala. Lidé rozhodně nemohou čekat, že je bude uspokojovat v rámci osobní spokojenosti, a to včetně mzdy," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom, který je přesvědčen o tom, že řada společností se přes zimu bude muset kvůli zvýšeným nákladům na provoz k propouštění zaměstnanců uchýlit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.