Ekonom Lukáš Kovanda řekl, co by se dělo, pokud by došlo k úplnému zastavení dodávek plynu z Ruska
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svolal na 26. července do Bruselu mimořádnou radu ministrů pro energetiku. Řekl to ve čtvrtek ve Sněmovně. Jednání se uskuteční pět dnů po plánovaném obnovení provozu plynovodu Nord Stream 1 a podle Síkely by mohli ministři projednat postup pro případ, že by se provoz plynovodu neobnovil vůbec, případně jen částečně. Pro redakci ŽivotvČesku.cz odhadl ekonom Lukáš Kovanda (41), jak velký by to byl problém, pokud by došlo k přerušení či úplnému zastavení dodávek plynu do Evropy.
"Pokud by došlo k úplnému přerušení dodávek plynu, tak by muselo dojít dříve či později k nějakým úsporným opatřením, zejména by se to týkalo průmyslu, pokud by ani to nestačilo, přišly by na řadu domácnosti. Pokud by k tomu došlo, tak na zimu bychom neměli dostatek plynu, protože plyn v zásobnících by nestačil," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom.
Konsorcium Nord Stream AG, které plynovod provozuje, v pondělí zahájilo pravidelnou roční údržbu. Trvat by měla do 21. července, Německo se však obává, že kvůli sporu mezi Ruskem a Západem by se mohlo stát, že plyn přes Nord Stream 1 už po údržbě do EU nepoteče. Síkela dále uvedl, že ministři by na mimořádné radě případně projednali, jak ve věci dál postupovat.
Podle webu Rady EU budou ministři členských zemí diskutovat o tom, jak zajistit energetickou bezpečnost svých států před nadcházející zimou. Evropská komise by měla balíček opatření představit příští týden. "V případě, že provoz buď nebude obnoven, nebo bude obnoven jenom částečně, tak věci, které legislativně připravujeme teď, budeme buď uvádět v život, nebo budeme diskutovat, jak budeme dále v této situaci postupovat," řekl Síkela.
Členské země zatím nemají jednotný pohled v otázce solidarity. Síkela ve středu v Bruselu uvedl, že diskuse se bude týkat i toho, jak by měla vypadat. Podle ministra se hovoří buď o tom, že bude nakoupený plyn ve společném balíku a bude se rozdělovat rovnoměrně, nebo se budou vykrývat pouze akutní nedostatky některých zemí.
V případě výpadku dodávek plynu si Česká republika a Německo ale navzájem pomohou. Síkela a německý ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck (52) v pondělí v Praze podepsali dohodu o energetické bezpečnosti.
"Zásobníky stačí na několik týdnů. Pokud by nastala krajní situace, tak Německo upřednostní svůj vlastní průmysl a své domácnosti bez ohledu na to, co se v pondělí podepsalo. Tam by pak nastala situace, kdy každý jede za sebe. A němečtí politici jsou zodpovědní voličům u sebe doma a bližší košile než kabát. Domnívám se, že pokud by to opravdu došlo do krajnosti, tak se může stát, že Německo plyn bude mít pro sebe a nám dá málo, protože bude logicky chtít upřednostnit vlastní potřeby," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda svůj pohled na situaci ohledně solidárnosti.
Premiér Petr Fiala (58) opakovaně uvedl, že situace v případě zastavení dodávek ruského plynu nebude jednoduchá, Česko ale bude i na základě spolupráce s dalšími evropskými zeměmi schopno dostatečně zásobovat domácnosti i firmy.
Ruská plynárenská společnost Gazprom tento týden uvedla, že nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1. Není jasné, zda dostane opravenou turbínu, jejíž servis v Kanadě zajistila německá společnost Siemens Energy. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.