Reklama:

Energetická krize se prohlubuje. Plynovod Jamal dostal stopku. Ekonom popsal, jak to může vysát peněženky Čechům

Důchodce - Ilustrační snímek
Důchodce – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 10. 2021

Dodávky plynu z Ruska jsou zásadní pro evropský trh. Jenže v sobotu se jeho tok přes plynovod Jamal zastavil a mezi dodavateli nastala mírná panika, co se vlastně stalo. Ruská strana totiž prozatím neuvedla žádné oficiální stanovisko, a tak není zřejmý důvod »stopky« plynu od společnosti Gazprom. Podle zkušeného ekonoma Lukáše Kovandy (41) může výpadek trvat hodiny i dny, ale dlouhodobější omezení dodávky by už znamenalo vážný problém. "To by způsobilo nedostatek plynu na evropském trhu a tím, jak je celý tento trh propojený, znamenalo by to růst cen pro české dodavatele a nakonec i pro české domácnosti," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Evropa dokáže přečerpat až 33 miliard metrů krychlových plynu ročně. Společnost Gazprom, která patří mezi plynárenské giganty, podle všeho změnila tok plynu opačným směrem, ale údajně stále plní všechny své závazky. V České republice kvůli vyšponovaným cenám plynu zkrachovala například Bohemia Energy, která pod sebou měla téměř milion zákazníků. Zatím »plynová krize« nemusí mít na ČR žádné vážné dopady, ale je to samozřejmě pouze otázka času.

"Pokud by dodávky nebyly obnoveny, nebo byly výpadky trvalejšího rázu, došlo by k dalšímu zdražení plynu a elektřiny v České republice. Zároveň k dalším krachům společností, které dodávají elektřinu či plyn jako byla třeba Bohemia Energy nebo Kolibřík. Hrozilo by něco podobného, protože Jamal dodává 20 procent pozemních dodávek do Evropské unie, tedy pětinu. Pokud by tento plyn nebyl, případně vznikly nějaké delší výpadky, způsobí to nedostatek plynu na evropském trhu a tím, jak je celý tento trh propojený, znamenalo by to růst cen pro české dodavatele a nakonec i pro české domácnosti," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud půjde o záležitost několika hodin nebo i dne či dvou, tak se pravděpodobně nic závažného nestane.

Reklama:

"Zatím se k tomu Gazprom oficiálně nevyjádřil, respektive dále uvádí, že své závazky odběratelům plní. Momentálně se tedy nedá hovořit o tom, že by se jednalo o nějakou alarmující situaci, ale na druhé straně může hrát Rusko určité hry například ve vztahu k Polsku, které si koncem pracovního týdne stěžovalo na příliš drahé dodávky Jamalem a mluvilo o zlevnění. Zároveň se ruská strana může snažit vytvořit další nátlak na evropské úřady, především na německé a bruselské, aby co nejrychleji certifikovaly a umožnily provoz plynovodu Nord Stream 2, který má vést plyn z Ruska přímo do Německa. Takže to může být nějaká technická nehoda, i když některé kruhy v Rusku to zdůvodňují tím, že v Německu je teplé počasí a poptávka po plynu k vytápění je aktuálně nízká. Čili to může být i výsledek vlivu počasí," vyjádřil se renomovaný expert pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov je předčasné mluvit o nějakém závažném problému, který by ovšem mohl vzniknout tehdy, jestliže by situace pokračovala déle. Pak by se z toho mohl stát opravdu vážný problém. "Dle mého soudu by se k tomu měla co nejrychleji vyjádřit ruská strana, konkrétně Gazprom, a vysvětlit, co se přesně děje. Stejně tak stanovisko německého operátora toho plynového rozvodu by bylo rozhodně velmi příhodné. Uvidíme, co tyto organizace řeknou, nicméně určitě to může přinést nervozitu na trhy s plynem, velkoobchodní trhy v Evropě, a vedlo by to jen k dalšímu nárůstu ceny plynu. Ke konci minulého pracovního týdne se ta cena snížila na minimum od poloviny září, situace se uklidňuje. Ale v současné době si musíme počkat na to, jak a zda ji může situace s plynem z Ruska nějakým způsobem vyhrotit," uzavřel Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: