Entuziasmus Západu pomáhat Ukrajině odeznívá. Zlom přijde na podzim. Německu i Francii je nějaká východní Evropa jedno, říká expert na válečné konflikty Josef Kraus

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 6. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44), který na dálku promluvil k účastníkům konference v Singapuru, řekl, že jakým výsledkem skončí rusko-ukrajinský konflikt, se dotkne jeho rodné vlasti, ale i budoucího mezinárodního řádu ve světě, uvedla agentura Reuters. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity ohledně dotazu, zda současný vývoj války ještě v čelních představitelích států EU vyvolává soudržnost a chuť posílat na Ukrajinu finanční pomoc či vojenskou techniku.

Ukrajinské síly se snaží vytlačit Rusy z oblastí, které obsadily na počátku invaze. V současnosti se brání útokům ruských sil na východě země, zejména u města Severodoněck. Ukrajinský prezident ocenil dosavadní pomoc Západu a jeho asijských spojenců. Dále pak uvedl, že je klíčové, aby partnerské země nepolevily v poskytování pomoci válčící Ukrajině.

Podle špičkového experta na vojenské konflikty Josefa Krause se může stát, že zájem Západu s další pomocí Ukrajině může z horkého přejít do vlažného a následně chladného.

"Už to trvá dlouho a zájem a entuziasmus Západu pomáhat Ukrajině za cenu jakýchkoliv ztrát už také pomalu odeznívá. Teď máme před sebou léto, nikdo to nebude řešit, lidé budou jezdit na dovolenou a tím se to celé utlumí, náraz pak přijde na podzim. Září, říjen... to začne pomalu topná sezona, nikdo nebude vědět, kolik se bude platit za energie, ať jde o elektrickou, ropu či zemní plyn, to nikdo zkátka neví, zároveň pro státy středovýchodní Evropy nastanou logicky problémy, které souvisí s ukrajinskou migrací z válečných zón," nastínil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie.

Volodymyr Zelenskyj ve svém projevu přímo spojil počínání Ruska s rostoucími cenami komodit, když uvedl, že Rusové nejprve zablokovali energie, aby zvýšili jejich ceny, a teď totéž dělají s potravinami. Rusko nazývá svou agresi a válku proti Ukrajině, která dnes pokračuje 108. dnem, »speciální operací« a tvrdí, že cílem není okupace území, ale »demilitarizace« a »denacifikace« sousední země.

"Teď se dá usuzovat, že nadšení zcela opadne směrem dolů, tomu asi moc zabránit nepůjde, nemluvě o tom, že pokud bude dynamika konfliktu nižší, nebude se přesně vědět, co se tam děje kromě toho, že se jen na dálku ostřelují. Logicky motivace Západu dodávat něco pro špatně identifikovatelný cíl ve východní Evropě bude nižší. Je vidět, že státy jako Německo či Francie - těm je nějaká východní Evropa jedno a v momentě, kdy budou mít ekonomické či vnitropolitické problémy, tak budou více tlačit na to, aby se Ukrajina nějak dohodla s Rusem a došlo k nějaké dohodě," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z Masarykovy univerzity ohledně popularity ukrajinského prezidenta a možného scénáře války.

Zelenskyj před 575 delegáty ze čtyř desítek zemí uvedl, že ukrajinská armáda nemá v úmyslu proniknout do Ruska. "Prosím, pamatujte, že válka se vede na našem území. Ukrajinci umírají. Nechceme ruskou zem," prohlásil.

Ukrajinská velvyslankyně v Singapuru Kateryna Zelenková zdůraznila naléhavost další mezinárodní pomoci. "Chápeme, že to zabere čas, ale čas je to, co nemáme," citovala ji agentura Reuters.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.