Europoslanec Marcel Kolaja vysvětlil, co nehraje do karet armádě Vladimira Putina a proč jeho útok selhal. Nesmíme v naší podpoře polevit, říká

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 5. 2022

V současnosti Ruská armáda postupuje v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny pomalu. Soustřeďuje přitom své síly na menším prostoru, čímž pro sebe vytváří riziko jinde. Ve svém pravidelném přehledu vývoje bojů na Ukrajině to v úterý uvedlo britské ministerstvo obrany. Přitom »speciální vojenská operace« Ruské federace začala 24. února a od té doby agresorovi nevyšla řada plánů. Zejména obsazení Kyjeva. Pro ŽivotvČesku.cz europoslanec Marcel Kolaja (41) popsal významný důvod, proč se armádě Vladimira Putina (69) v bojích na Ukrajině nedaří tak, jak by si patrně Rusové představovali.

"Postup (Rusů) je pomalý, ale to, co získají, si drží. Trasy k těmto ohniskům zůstávají pravděpodobně v rukou Ukrajinců. Rusko ve válce dosáhlo většího lokálního úspěchu než dříve útoky a shromažďováním jednotek do relativně malého prostoru. To Rusko nutí přijmout riziko jinde na okupovaném území," uvádí se v přehledu ministerstva.

Ruská armáda nyní pomalu postupuje k centru Severodoněcka na východě Ukrajiny. Jiný západní zdroj, americký Institut pro studium války (ISW), tvrdí, že v ruských vojenských kruzích sílí kritika války. ISW ve svém posledním hodnocení situace kolem války uvádí, že Kreml nyní čelí nespokojenosti nikoli ze strany Rusů, kteří nesouhlasí s válkou jako celkem, ale ze strany armády a nacionalistů. Jsou nespokojení s ruskými ztrátami a také s měnící se koncepcí Kremlu ve vedení bojů.

"Udržet Ukrajince v naději a v bojové náladě rozhodně není vůbec lehký úkol. Kromě jejich nepopiratelné odvahy a odhodlání jim ale zcela jistě pomohl fakt, že Putinova armáda není v takovém stavu, který Kreml v posledních letech prezentoval. Na Ukrajinu přijeli mladí nezkušení vojáci, kteří kolikrát ani nevěděli, proč tam jsou, a to ještě v technice se zanedbanou údržbou. Putin pravděpodobně nepočítal ani s takto aktivním odporem a akceschopnou ukrajinskou armádou a jeho plánovaný útok bezpochyby selhal. To ovšem nic nemění na tom, že na východě Ukrajiny dále pokračují vyčerpávající boje. Nesmíme v naší podpoře polevit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Marcel Kolaja, který zastával funkci jednoho z místopředsedů v Evropském parlamentu.

Domácí nespokojenost s válkou poroste, pokud se neprojeví konkrétní vojenské výsledky na bojišti, soudí ISW. Britské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že má ruská armáda značné ztráty v řadách důstojníků. Velitelé brigád a praporů totiž bojují pravděpodobně v přední linii, čímž se vystavují neúměrnému riziku. Armádě chybí podle britského zdroje dobře vycvičení četaři a seržanti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.