Evropa bez plynu jako rukojmí Vladimira Putina: Expert na bezpečnostní hrozby popsal čím dál reálnější scénář, kterého se musí děsit Volodymyr Zelenskyj

Vladimir Putin (vlevo) vedle náčelníka Ivana Buvalceva
Vladimir Putin (vlevo) vedle náčelníka Ivana Buvalceva
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 9. 2022

Rusko by mohlo zastavit dodávky ropy do zahraničí v situaci, kdy chce skupina vyspělých zemí G7 zavést u ruské ropy cenový strop, uvedl ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Mluvčí Kremlu také prohlásil, že příčinou přerušení dodávek plynu potrubím Nord Stream 1 do Evropy jsou sankce Západu. Mezitím nadále probíhají boje na Ukrajině, kterou na konci letošního února napadly ruské vojenské síly. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity ohledně odhadu, kdy by mohlo dojít na východě Evropy ke složení zbraní. Podle experta na vojenské konflikty sehraje významnou roli současná energetická a ekonomická krize.

K přerušení dodávek ropy a ropných produktů do zahraničí by Rusko mohlo přikročit coby k »odvetnému opatření«, reagoval dnes podle agentury TASS Peskov na otázku novinářů, kdy by mohla Moskva utnout dodávky ve světle toho, že skupina zemí G7 chce u ruské ropy zastropovat cenu. Na takovém postupu se shodli ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny G7 v pátek.

Opatření má vejít v platnost 5. prosince pro surovou ropu a 5. února příštího roku pro zpracované ropné produkty a má zahrnovat mimo jiné blokování přepravy ropy a jejích produktů, pokud bude nakoupena za vyšší než stanovenou cenu.

Peskov dnes zároveň odmítl, že by Rusko bylo odpovědné za přerušení dodávek plynu do Evropy potrubím Nord Stream 1. Za přerušení přepravy podle něj mohou západní sankce uvalené na Rusko, které ztěžují mimo jiné údržbu plynovodu.

"Kolektivní Západ, v konkrétním případě Evropská unie, Kanada a Británie, nesou vinu na tom, že situace došla do takového bodu," citovala prezidentského mluvčího agentura.

Podle bezpečnostního experta Josefa Krause je v současnosti válečný stav na Ukrajině příčinou současné krize, která v čase dopadá na více a více lidí. Odhadnout ale, kdy dojde k ukončení vojenského konfliktu, je extrémně těžké.

"Čistě vojensky může současný konflikt na Ukrajině trvat dlouho, nebál bych se vůbec říct, že nad úroveň měsíců to mohou být klidně léta. Tady je vidět, že ani jedna strana nemá dostatečné kapacity, ani potenciál udělat rozhodné vítězství v konfliktu a druhou stranu porazit. Co bude nakonec rozhodovat, to bude politika v kombinaci s ekonomikou a energetikou. Ukazuje se totiž, že vůle Západu může být rychle podlomena tím, do jakých energetických problémů se dostane v zimě, a ona to nebude jen nadcházející zima, protože než dojde k vybudování dostatečné infrastruktury, než se dostaneme ke zbavení se závislosti na dodávkách energetických komodit z Ruska, tak si myslím, že minimálně dvě zimy to potrvá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový expert na vojenské konflikty Josef Kraus.

Ruský státní plynárenský podnik Gazprom přerušil minulý týden ve středu dodávky plynu potrubím Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Zdůvodnil to další údržbou, která měla skončit v sobotu ráno. V pátek večer ale Gazprom uvedl, že provedená údržba odhalila v kompresorové stanici únik oleje a že plynovod kvůli tomu zůstane mimo provoz, prozatím na neurčito. Cena plynu v Evropě po tomto přerušení vzrostla o 30 procent.

"Do doby, než se Evropa odstřihne ze závislosti na ruských dodávkách energií, to bude oslabovat vůli evropských donátorů a podporovatelů Ukrajiny. Tady se tedy bude hrát o to, jak moc velká ochota Evropy podporovat Ukrajinu bude v momentě, kdy jí začne kolabovat ekonomika, kdy reálně hrozí silné ekonomické propady v průmyslových centrech Evropy z důvodu nedostatku energií, nebo jejich absurdní ceny. Právě to, domnívám se, že může způsobit ohromné ekonomické a politické zemětřesení, které ve finále může mít za následek, že evropské země přestanou podporovat Ukrajinu v nějaké míře a naopak začnou usilovat o dohodu s Putinem výměnou za ukrajinské teritorium na východě země. To je čím dál více realističtější scénář," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.