Exministr financí Miroslav Kalousek prozradil jednoduchou větu, která zaručeně může oddlužit Českou republiku

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2022

Sněmovna ve středu schválila příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu na příští rok, deficit má být podle návrhu vlády 295 miliard korun. Pro letošní rok počítá schválený novelizovaný rozpočet, který ještě čeká na podpis prezidenta, se schodkem 375 miliard korun. Příjmy rozpočtu na příští rok mají činit 1,93 bilionu korun a výdaje 2,22 bilionu korun. Bývalý ministr financí a politický komentátor Miroslav Kalousek (61) pro ŽivotvČesku.cz s lehkostí popsal, co se musí udělat, aby se ČR opět ocitla v situaci, kdy nežije na děsivý dluh, který dlouhodobě nedělá nic jiného, než bobtná.

Vláda za své priority označila podporu obyvatel v souvislosti s růstem cen a energetickou krizí a také pokrytí výdajů souvisejících s válečným konfliktem na Ukrajině. Opoziční řečníci kritizovali hlavně to, že rozpočet počítá s některými příjmy, které ještě nejsou schváleny.

Podle politického komentátora a bývalého šéfa státní kasy Miroslava Kalouska se hospodaření státu žene do zlých časů. Na dotaz redakce, jak uzdravit státní kasu, odpověděl ve svém stylu. "Strukturální schodek vzniká tak, že narůstají povinné výdaje, to znamená, že lidem se rozdávají peníze, aniž by někoho zajímalo, kde se na to vezme. A snižují se daně, aniž by se přitom snižovaly výdaje. Vyléčit se to dá jen opačným chodem. To znamená, že někdo musí najít odvahu říct: »Milý lide, někdo méně dostane a někdo více zaplatí. Jinak se budeme zadlužovat dál a dopadne to hodně špatně«," zdůraznil.

Paradoxem je, že žádná vláda se do dobrodružství s »kouzelnou« větou dlouhodobě nechce pouštět. I když její aktivace by na začátku byla velmi bolestivá a moc radosti by lidem nepřinášela, na konci cesty by na Čechy čekaly zase dobré časy - alespoň tak nějak se dá větě bývalého šéfa resortu financí rozumět.

Vláda v návrhu rozpočtu předpokládá, že průměrný růst spotřebitelských cen v příštím roce zpomalí proti letošku zhruba na polovinu. Průměrná inflace by měla klesnout z letošních 16,2 procenta na 8,8 procenta. Reálný růst ekonomiky má zpomalit z 2,2 na 1,1 procenta. Na daních plánuje státní rozpočet získat 1,636 bilionu korun. Na straně výdajů má 859 miliard směřovat na sociální dávky. Na investice je vyčleněno 203 miliard korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.