Exšéf vojenské rozvědky: Válka na Ukrajině zamrzá. Rusko ale na Donbasu prohrát nemůže, nemělo by jak zdůvodnit, že je na tom hůř než před 24. únorem

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2022

Válku, která začala 24. února a v současnosti trvá tři měsíce, lze rozdělit do dvou fází. Během první se Rusko pokusilo zmocnit se Kyjeva a také zahájilo útok hned ve čtyřech směrech na jihu a jihovýchodu Ukrajiny. Dobýt ukrajinské hlavní město se nepodvedlo. Po ústupu ruských sil ze severu Ukrajiny - z Kyjevské, Černihivské a Sumské oblasti - se veškeré úsilí ruského uskupení vojsk soustřeďuje na východě a na jihu země. Konflikt zdaleka není tak dynamický, jako tomu bylo v prvních týdnech střetů. Pro ŽivotvČesku.cz důvod vysvětlil bývalý šéf vojenské rozvědky a politický komentátor Andor Šándor (64).

Je poměrně složité přesně určit, jak vážný je neúspěch ruské armády v první a druhé etapě svého tažení, protože vojenské cíle »speciální vojenské operace«, jak válku na Ukrajině Rusko označilo, nebyly vůbec vyhlášeny. Experti se jen pokoušejí odhadnout, čeho ruská vojska zamýšlela dosáhnout. V současnosti konflikt postupně přechází do zamrznutí.

"V situaci, kdy nemáte vzdušnou nadvládu, myslím Rusko, v situaci, kdy nejste schopen účinně a efektivně nahrazovat ztráty na vojenské technice a na živé síle, v situaci, kdy si nemůžete dovolit další tisíce mrtvých, nemůžete mít dynamický konflikt. Prostě ten konflikt se uchyluje k barbarskému bombardování, k plošnému bombardování, ke snaze zničit ukrajinské pozice. V momentě, kdy Rusové chtějí anektovat celý Donbas, tak jen amatéři by si ho celý zdemolovali," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz generál Andor Šándor s tím, že je otázkou, jak konflikt bude dál postupovat. V ideálním případě by boje mohly přejít do diplomatického řešení a nalezení mírové cesty.

Soudě podle toho, že ruský vpád po pohraničních potyčkách postupoval maximálně rychle, Rusko se zřejmě snažilo co nejdříve dobýt hlavní město Ukrajiny, ovládnout jih Doněcké oblasti, postoupit k Charkovu a možná obklíčit ukrajinské síly v Donbasu. Ale tento záměr se úplně nezdařil.

Ve výsledku ruská vojska koncem března ustoupila od Kyjeva, soustředila síly na jihu Ukrajiny a v Donbasu. Ale ani tam se útok nerozvíjel rychle. Pro mnohé v Rusku byl takový výsledek vpádu překvapením. Mnoho let se v Rusku vytvářel obraz armády schopné vést velké pozemní útočné operace. Teď to mnozí pokládají za propagandu a klam.

"Rusové se budou soustředit na likvidaci ukrajinských pozic krok za krokem, dále pak na zásobovací linie, kterými chodí Ukrajincům moderní výzbroj ze Západu, protože to je jediná možnost, jak udržet ukrajinskou armádu v nevýhodě vůči sobě, a to jak početně, tak kvalitou bojové techniky. Ukrajina také zažila velké ztráty, také nemá velký potenciál lidské síly nahrazovat, čím více bude mrtvých a zraněných mladých vojáků, tím více bude docházet k odvodu starších ročníků, které sice budou chtít bránit svou zemi, ale nebudou zdaleka tak dobře vycvičeny a nebudou na tom tak dobře fyzicky. Jejich přínos tak bude diskutabilní. Ukrajinci se dobře brání, ale v konečném důsledku jsem přesvědčen, že Rusko na Donbasu neprohraje, protože si to ani dovolit nemůže, protože by to nemělo ani jak zdůvodnit. Tedy, že je na tom hůře než před 24. únorem, kdy Rusko podniklo vojenskou invazi," dodal pro ŽivotvČesku.cz ve svém komentáři generál Andor Šándor.

Ruská redakce BBC se za pomoci vojenských expertů pokusila zodpovědět, jaké závěry lze udělat z ukončení druhé fáze války. Podle ní odhad početnosti sil na frontě silně komplikuje skutečnost, že ji obě strany tají. Před invazí byl celkový počet ruských sil odhadován na 150.000 až 200.000 mužů. Ukrajina má v současnosti ve zbrani 261.000 lidí, ale dalších 100.000 je v územní obraně.

O nezbytnosti posílit vojska na frontě se hodně hovoří i na ruské straně. Skrytá mobilizace v Rusku již začala, ale dosud se nestala zjevnou. V separatistické Doněcké a Luhanské lidové republice, jejichž jednotky bojují na ruské straně, pokračuje masová mobilizace i opravdový hon na muže, které vrhají do boje skoro bez výcviku, dokonce i bez zbraní. Rusko využívá také soukromé vojenské společnosti.

Ukrajina také mobilizuje a zvětšuje své síly. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov psal o potřebě postarat se o milion lidí ve zbrani. Lze odhadnout další průběh války? To je dost obtížné, ale každá zásadní změna situace je podle expertů možná jen v případě, že si jedna strana zajistí drtivou převahu v živé síle a technice. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.