Generál Andor Šándor nastínil, jak dlouho může ještě trvat válka na Ukrajině. Šéf americké CIA promluvil o realitě zdravotního stavu Vladimira Putina

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 8. 2022

Zanedlouho si válka na Ukrajině odškrtne půl roku bojů, při kterých zemřely tisíce vojáků i civilistů. Ruská armáda na Ukrajině si v příštích týdnech pravděpodobně dá operační pauzu, protože jí dojde dech. Uvedl to podle agentury Reuters šéf britské rozvědky MI6 Richard Moore na bezpečnostním fóru v Aspenu v americkém státě Colorado. Moore a jeho americký kolega, šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns, se rovněž shodli na tom, že žádné zpravodajské informace nenasvědčují tomu, že by ruský prezident Vladimir Putin (69) trpěl vážnou chorobou. Ohledně délky konfliktu a jejího směřování pro ŽivotvČesku.cz na dotaz promluvil generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor (65).

"Směřuje to k prodlužování konfliktu. Nepochybně ani jedna z válčících stran nemá pocit, že by měla začít jednat, nejsou povzbuzovány, aby zasedly k diplomatickým jednáním, ani na jednu stranu není vyvíjen žádný politický tlak. Navíc podle průzkumu veřejného mínění na Ukrajině nejsou lidé přesvědčeni o tom, že by se měli čehokoliv vzdávat. Obávám se, že konflikt bude trvat tak dlouho, jak dlouho bude Západ mít ochotu vyzbrojovat Ukrajinu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor a bezpečnostní expert Andor Šándor.

Moore dále uvedl, že ruská armáda si dá v následujících týdnech nějaký druh operační pauzy, což dá Kyjevu klíčovou příležitost k protiúderu. "Myslím, že jim dojde dech. Náš odhad je takový, že Rusové budou mít v příštích několika týdnech stále větší potíže s doplňováním lidských zdrojů," řekl šéf MI6. "Budou si muset dát nějakým způsobem pauzu, to dá Ukrajincům příležitosti k protiúderům," dodal Moore.

Téměř pět měsíců od ruské invaze na Ukrajinu Kyjev doufá, že západní zbraně, zvláště rakety s dlouhým doletem jako americké HIMARS, mu umožní zahájit v příštích týdnech protiofenzivu a znovu dobýt okupovaná území. Podle Moora Ukrajina potřebuje ukázat, že válku lze vyhrát - jednak kvůli udržení vysoké morálky, jednak k zesílení odhodlanosti Západu v době, kdy se Evropa obává nedostatku energií za nadcházející zimy.

"Do jaké míry to skutečně může mít kýžený dopad, to si ale nejsem jist, protože zbraně, které Ukrajina požaduje, tak buď už nejsou, nebo se jich některé státy nechtějí vzdát, protože by to bylo na úkor jejich nedotknutelných zásob, tedy uvidíme, jak ještě dlouho podpora Ukrajině fakticky vydrží. Pokud jsme přesvědčeni, že Ukrajina může vyhrát, a máme zbraně, které jí můžeme dát, to i za cenu ztrát, které Ukrajina zažívá, tak se o tom dá uvažovat jako o řešení. Ovšem pokud je nejsme schopni dát, nechceme je dát v požadovaném množství, a to z různých důvodů, pak je tedy otázka, zda je tento postoj ten nejsprávnější," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál Andor Šándor.

Britský činitel odhadl, že ve válce na Ukrajině dosud bylo zabito na 15.000 ruských vojáků, a dodal, že to je »pravděpodobně konzervativní odhad«. Například šéf britských ozbrojených sil před několika dny odhadl, že Rusko od začátku války na Ukrajině ztratilo asi 50.000 vojáků. Podle Moora ztráty na životech pociťují hlavně chudší venkovské obce. Putin podle něj zatím neverbuje síly do konfliktu z oblastí s vysokým zastoupením střední třídy, jako jsou Petrohrad nebo Moskva.

"Jsou to chudé děti z venkovských částí Ruska. Jsou z dělnických měst na Sibiři. Nepoměrně mnoho jich pochází z etnických menšin. Jsou jeho potravou pro děla," řekl Moore.

Šéf MI6 dnes rovněž prohlásil, že nic nenasvědčuje tomu, že by byl ruský vůdce Putin vážně nemocen. Šéf americké CIA dokonce řekl, že žádné zpravodajské informace neukazují na nestabilní nebo špatné Putinovo zdraví. Podle Burnse je dokonce »až příliš« zdravý. "Je mnoho fám o zdraví prezidenta Putina, a pokud víme, je až příliš zdravý," citovala Burnse BBC.

V poslední době se v médiích objevila řada spekulací o tom, že Putin, jemuž bude letos 70 let, je nemocný, a dokonce má možná rakovinu. I Kreml dnes znovu takové zprávy odmítl jako smyšlenky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.