Hamáček proti Vojtěchovi: Rozvolnit pravidla pro roušky nebylo dobrým řešením

Jan Hamáček a Adam Vojtěch mají názorové neshody.
Jan Hamáček a Adam Vojtěch mají názorové neshody.
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 4. 2020

Rozvolňovat pravidla pro nošení roušek nebylo dobrým řešením. Serveru iDNES.cz to dnes řekl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj vůle nosit roušky polevuje. "Lidé by ale měli roušky nosit dále," je přesvědčen ministr.

"Mám informace, že vůle nosit roušky trochu polevuje. Možná to souvisí s optimistickými scénáři a vyjádřeními z minulého týdne," řekl serveru Hamáček.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu uvedl, že se v Česku podařilo zastavit masivní šíření koronaviru a země se může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Vláda také umožnila lidem od úterý 7. dubna individuálně sportovat bez roušek na venkovních sportovištích, v parcích a na veřejných prostranstvích. A to za předpokladu, že dodrží minimální vzdálenost dvou metrů od ostatních.

"Mně ten režim, jak byl, vyhovoval. Od začátku jsem razil spíše toleranci ze strany policistů, ale byl jsem bombardován novináři dotazy, jak to tedy vlastně s nošením roušek je, a obávám se, že kdybych řekl, že toto (nenošení roušek mimo obec či při individuálních sportech) budeme tiše tolerovat, tak si vysloužím kritiku. Toto (zmírnění pravidel) tedy byla reakce na žádost o přesnější pravidla. Bohužel, nikdy nejde předpis napsat úplně na sto procent," pokračoval Hamáček.

Žádné další úlevy

Ministr dodal, že krizový štáb neplánuje další úlevy. Podle něj je současný stav maximum možného a platí, že co nejvíce lidí by stále nosit roušky mělo. Na to, aby lidé roušky nosili, apeloval i epidemiolog Roman Prymula.

V Praze od úterka do pátku strážníci evidují 1872 porušení pravidel, z toho se podle mluvčí Městské policie Praha Ireny Seifertové nenošení roušek týkalo 1716. "Největší problém strážníci spatřují u občanů, kteří sportují ve veřejných parcích, na cyklostezkách a podobných místech. Především u cyklistů, bruslařů a běžců se setkávají s nepochopením legislativních opatření. Ty se jim strážníci snaží vysvětlit a jen zřídka přistupují k sankcím," upřesnila mluvčí.

GALERIE:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.