Houba, která dokáže zatočit s rakovinou. V Česku se dá najít na kmenech nebo pařezech

Leskokorka lesklá (Ganoderma lucidum)
Leskokorka lesklá (Ganoderma lucidum)
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 8. 2020

Traduje se, že je dobrým pomocníkem v boji s několika nemocemi. Řeč je o Lesklokorce lesklé, houbě, která dokáže posilovat psychickou stránku člověka, ale také tu fyzickou. A zajímavá je zejména tím, že dokáže podle odborníků účinně bojovat proti nádorovým onemocněním.

"Lesklokorka lesklá je houba z řádu chorošotvaré, která třeba parazituje na dubových pařezech. V japonštině nese název Reishi. Traduje se a tuším, že to je v řadě výzkumů prokázáno, že má protirakovinné účinky, a to například pomáhá v léčbě rakoviny žaludku, tlustého střeva, prsu a dalších závažných onemocnění," řekl pro ŽivotvČesku.cz mykolog Daniel Kynšt z Mykologického klubu Choceň.

A nejen to. Některé studie tvrdí, že prospívá lidem s onemocněními jako je vysoký krevní tlak, ale třeba i AIDS. O houbě se zázračnými účinky se ve starověké východní medicíně mluví jako o houbě nesmrtelnosti či léku králů.

Lesklokorka vyrůstá na kmenech nebo pařezech listnatých dřevin od května až do října. Plodnice je až 30 cm velká. Její zabarvení je v rozvoji špinavě žlutavé, později červenohnědé. Využívá se v tradiční čínské medicíně, a to k léčbě velkého množství chorob a fyziologických onemocnění různých částí lidského těla. V Japonsku se používá lesklokorka lesklá jako prevence léčení a terapie rakoviny.

"Pokud jde o zpracování, měla by se usušit a poté rozemlít. Existuje řada receptů, jak s houbou dále nakládat. Jedním z řešení, jak ji získat, pokud ji nenajdeme v lese, je, že ji lze pěstovat doma," dodal pro ŽivotvČesku.cz mykolog Kynšt.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.