Houbaři, připravte si koše. Sezóna konečně začíná, a pokud vydrží občasný déšť, budou žně

Houbař - Ilustrační snímek
Houbař – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 8. 2022

Letošní léto s vysokými teplotami a extrémním suchem sběru hub nepřálo. Díky vydatným dešťům z předchozích dní se ale situace konečně mění. "Během týdne by se měly objevit první hřiby, a pokud během září alespoň trochu zaprší, mohou se houbaři těšit na bohatou úrodu," řekli pro ŽivotvČesku.cz oslovení mykologové.

Milovníci houbaření se mohou těšit na následující dny, kdy by se konečně měly objevit po dlouhotrvajícím suchu první houby. Letos zatím rostly hojně jen začátkem července v jižních Čechách, zbytek republiky si na jejich úrodu musí počkat.

Podle odborníků teď nastaly skvělé podmínky pro jejich růst. "Deště teď bylo dost. Pokud se půda prohřeje, zapaří a nevysuší ji vítr, úroda hub bude veliká. Už o víkendu se daly najít první kousky, zatím to ale byly spíše babky a žampiony. Hřiby začnou až za pár dní. Obvykle začnou růst týden až dva po deštích," prozradil pro ŽivotvČesku.cz mykolog Vladimír Štibinger.

Jeho slova potvrzuje i další expert na mykologii, a to Jaroslav Kocman z Mykologického spolku Havlíčkův Brod. Letošní houbařská sezóna je podle něj teprve na samém začátku.

"Zatím jsem ještě nebyl v lese, ale podle předpokladů, kdy po dlouhém suchu přijdou vydatné deště, by měly houby opravdu konečně začít růst. Pokud bude dostatek vláhy, houbaři si přijdou na své cca za 10 dnů,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz mykolog s tím, že pokud vydrží teplejší počasí s dostatkem srážek, většina jedlých druhů poroste až do října.

"Jestli trochu zaprší i v září, můžeme se těšit na opravdu bohatou sezónu," navnadil houbaře také Vladimír Štibinger ze Sdružení houbařů Čelákovice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.