První mrazíky znamenají pro houbaře riziko otravy. Ohledně aktuální situace promluvil známý mykolog

Houby - Ilustrační snímek
Houby – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 9. 2022

Září ještě neskončilo, přesto se už na mnoha místech České republiky objevily v týdnu první přízemní mrazíky. Zároveň je houbařská sezóna v plném proudu a lesy doslova přetékají hřiby, klouzky nebo bedlami. Mrazy ale mohou způsobit, že se houby stanou nejedlými, dokonce i jedovatými. Jak je to nyní s jejich sběrem, popsal pro ŽivotvČesku.cz přední mykolog Vladimír Antonín.

Na začátku září vypukla v lesích na našem území doslova houbařská horečka. Léto bylo kvůli suchu na úrodu hub slabé, poslední měsíc ale milovníkům houbaření vše vynahradil. A hub je plno stále.

V mnoha místech země ale meteorologové zaznamenali v posledních dnech přízemní mrazíky, které mohou kvalitu hub značně ovlivnit. Pokud totiž plodnice přemrzne, začne se rozkládat a kvůli toxinům není již vhodná ke konzumaci.

Ředitel Moravského zemského muzea v Brně Vladimír Antonín řekl, zda je ještě možné na sběr hub vyrazit. "Jsem z jižní Moravy a zde ještě letos přízemní mrazíky nebyly, ale když to vezmu v obecné rovině, tak první mrazy houby v lesích moc neovlivní. Les uchovává teplo a dokáže je ochránit, mrzne spíš na otevřených loukách. Když začne mrznout častěji, pozdně letní houby se začnou rozkládat a zkrátka zmizí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz expert s tím, že »poškozenou« houbu lze rozeznat pouhým okem.

Houbaři ale nemusejí propadat smutku kvůli tomu, že by sezóna tak rychle skončila. Hřiby v chladném počasí už sice moc neporostou, ale objeví se nové druhy, které jsou stejně chutné a vyplatí se kvůli nim do lesů vyrazit.

"S nižšími teplotami se objeví zejména hlíva ústřičná nebo penízovka sametonohá. Při mírné zimě mohou růst až do jara. Houbařská sezóna tak vlastně nikdy nekončí," dodal pro ŽivotvČesku.cz mykolog Vladimír Antonín.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.