Kritika od klávesnice: Magda Vášáryová vyčetla Petru Fialovi setkání s ukrajinským prezidentem. Realitu a rizika mise jí popsal Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 3. 2022

V podstatě celý demokratický svět s úctou a obdivem tleská českému premiérovi Petru Fialovi (57), který s kolegy z Polska a Slovinska přímo v Kyjevě podpořil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44). Našli se ale i lidé, kteří delegaci kritizují. Mezi nimi je překvapivě herečka a diplomatka Magda Vášáryová (73), která se rozepsala na sociální síti. Realitu válečné situace na Ukrajině jí na dálku přes ŽivotvČesku.cz vysvětlil bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor (64).

Co se povedlo Petru Fialovi, to se nepovedlo slovenskému premiérovi Eduardu Hegerovi (45). Zatímco Fiala rázně vrátil Česko na mapu demokratických proevropsky smýšlejících zemí, tak jeho slovenský protějšek seděl doma a návštěvu Volodymyra Zelenského v Kyjevě odmítl.

Heger řekl, že se určitě nebál na Ukrajinu odjet, ale že mu to rozmluvily bezpečnostní složky. Je mu prý hodně líto, že některé lidi svým rozhodnutím zklamal. "Premiér konzultoval tuto cestu s bezpečnostními složkami, které ji vysloveně nedoporučily," uvedl tiskový odbor slovenského premiéra jako odpověď na dotaz slovenského Denníku N.

Slovensko v současné době v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině řeší obrovský skandál, protože slovenská policie zadržela tři vysoce postavené osoby pro podezření ze špionáže ve prospěch Ruska. Podle Denníku N mají být mezi zadrženými zaměstnanec ministerstva obrany s hodností plukovníka a příslušník slovenské civilní tajné služby SIS.

Zatímco na Slovensku je společnost z části rozpolcená, český premiér sklízí za svůj postoj velkou chválu napříč Evropou. "Vaše návštěva Kyjeva v této pro Ukrajinu těžké době je silným důkazem podpory. Velmi si toho vážíme," uvedl prostřednictvím sociálních sítí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, když děkoval za návštěvu s tím, že je vidět, koho může jeho země považovat za skutečné přátele.

Petr Fiala spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckým, polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským a slovinským předsedou vlády Janezem Janšou tak nepochybně udělali v Kyjevě obrovský dojem. Přesto se i z Bruselu ozývaly hlasy, zda jejich cesta není riskantní a nemůže EU zatáhnout do války více, než se unii vlastně chce.

Proevropsky smýšlející demokratka Magda Vášáryová, která vždy hovořila o tom, že za všech okolností ctí evropské hodnoty, šla v kritice ještě dál a delegaci se začala vysmívat prostřednictvím sociálních sítí. Žena, která v minulosti působila i jako poradkyně slovenského premiéra Vladimíra Mečiara (79), uvedla, že nechápe, proč premiér Fiala společně s dalšími politickými lídry svých zemí do Kyjeva odjeli.

"Přijeli zatížit policejní síly Ukrajiny, která je musí výjimečně chránit? A blokují vlaky s humanitární pomocí? Jak tam mohou pomoci? Dovezli alespoň vlak potravin? Na mou duši, nerozumím," uvedla Magda Vášáryová s tím, že členové delegace měli zůstat doma.

Diplomatka také začala řešit, zda náhodu delegace svým pobytem v Kyjevě nemohla ohrozit na životě ukrajinského prezidenta, a vyjádřila obavy, aby se v Kyjevě nejednalo o možném připojení Ukrajiny k EU.

Redakce ŽivotvČesku.cz v této souvislosti oslovila bezpečnostního experta Andora Šándora. Ten uvedl, že z pohledu Fialy cesta riziková byla, z pohledu Volodymyra Zelenského nikoliv. Generál v záloze pak vysvětlil, že Vášáryová se o život ukrajinské hlavy státu bát nemusí.

"Již několikrát jsem uvedl, že si myslím, že Rusové vědí, kde Volodymyr Zelenskyj je. Podle mě není možné, aby ukrajinský prezident nebyl lokalizován. Proč ho tedy nezajali či nezastřelili? Potřebují ho živého. Oni potřebují, aby volený představitel Ukrajiny přistoupil na jejich požadavky. V momentě, kdy by byla nastrčena loutková vláda, tak by se jakékoliv dohody mohly zpochybňovat. Loutková vláda by na území Ukrajiny potřebovala mnoho vojáků. V momentě, když by se vojáci stáhli, tak do hodiny je loutková vláda stržená. Myslím si, že Zelenského potřebují živého. On jako zvolený prezident má podepsat dohodu. Pokud by ho zabili, tak by na Ukrajině vznikl větší chaos a ze Zelenského by se stal mučedník, což není v zájmu Ruska. Nemyslím si, že by cesta té delegace mohla jakkoliv prezidenta Ukrajiny ohrozit," vysvětlil přes ŽivotvČesku.cz slovenské herečce svůj postoj Andor Šándor.

Zatímco Magda Vášáryová projevila velké »proevropské obavy«, tak Fiala i jeho kolegové se z Ukrajiny vrátili bez zranění do svých domovů. Premiér České republiky znovu zdůraznil, že Ukrajina bojuje proti ruskému agresorovi i za celou Evropu.

"Byl jsem překvapen racionalitou a strategickým uvažování. Jsou schopni vést svou zemi nejen statečně, ale i strategicky," popsal český premiér jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.