Hrdinové první vlny: Adam Vojtěch prozradil, kdo by měl skutečně sklidit obdiv za boj s epidemií

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 3. 2021

Onemocnění covid‑19 je způsobeno novým typem koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2. Jedná se o vysoce infekční chorobu. V České republice 1. března 2020 veřejnosti oznámil Adam Vojtěch (34) první tři záchyty pozitivně testovaných osob. Česko následně okusilo tvrdý lockdown a zařadilo se na špičku evropských států, které zvládly boj s první vlnou epidemie. Dnes je situace zcela jiná. "Reálně do toho byla zapojena řada lidí a byla to týmová práce," ohlédl se bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

Mnozí mají v živé paměti, kdy si v loňském březnu lidé pomáhali, šili roušky, nakupovali seniorům, táhlo se za jeden provaz a respektovala se vládní opatření. Covid-19 zasáhl Česko nepřipravené, ale díky rychlému »šlápnutí na brzdu« se podařilo v první vlně nemožné. Za zvládnutý boj dokonce dostal epidemiolog Roman Prymula vyznamenání v podobě Řádu bílého lva za mimořádné zásluhy o stát od prezidenta Miloše Zemana (76).

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Adama Vojtěcha, aby se vyjádřil, kdo byl opravdu tím, komu se podařilo rozhodovat tak, že se epidemie v první vlně zvládla úspěšně.

"Hrdiny nejen první vlny jsou jednoznačně všichni zdravotníci a mají můj respekt. Pokud se bavíme ale o odbornících na ministerstvu, tak si myslím, že jak pan profesor Prymula, tak i docent Maďar určitě byli přínosem, ale byli to i další lidé. Měli jsme tam další kolegy jako profesora Chlíbka, ale třeba i lidi ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ). V jarním období v tom byla zapojena řada lidí a beru to tak, že šlo o týmovou práci, nebylo to o jednom člověku. Možná to tak mediálně vypadalo, že jeden člověk je tou tváří, ale reálně do toho bylo zapojeno více lidí a byla to týmová práce. Díky tomu se povedlo situaci v první vlně zvládnout. Museli jsme udělat řadu věcí, které tady nikdo nikdy nedělal, ať jde o systém hlášení, reportování dat, testování a podobně. Celé jsme to dělali na zelené louce. Myslím si, že tady si zaslouží obdiv všichni, kteří se na tom podíleli, i když dnes je tady atmosféra taková, že se hází vše na ministerstvo zdravotnictví či státní správu. Já jsem přesvědčený, že řada věcí se v boji s virem povedla, i když ne všechno ideálně, ale v těch několika měsících se toho vydařilo hodně," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, že za bojem s covidem-19 nestál jen jeden člověk. Od té doby se změnilo mnohé a v současnosti to spíše vypadá, že se stal covid-19 politickou záležitostí.

V současnosti od 1. března platí přísnější opatření na dobu tří týdnů. Jde zejména o omezení pohybu. S nákazou se momentálně potýká přes 168.000 lidí. Počet pacientů s koronavirem, kteří od počátku kvůli epidemii zemřeli, se zvýšil na 21.717.

Epidemie v datech:


  • Na konci roku 2019 se ve městě Wu-chan objevil nový typ koronaviru, rozšířený pravděpodobně od netopýrů. Koncem ledna 2020 čínské úřady zřídily karanténu, ve které se ocitlo jedenáct měst včetně Wu-chanu s přibližně 37 miliony obyvatel.
  • Na českém území byly první tři případy onemocnění potvrzeny 1. března 2020.
  • První vlna epidemie vyvrcholila v Česku kolem 12. dubna 2020, kdy bylo evidováno celkem 4 750 osob nakažených nemocí covid-19, z toho bylo 436 hospitalizováno, včetně zhruba stovky pacientů, kteří byli ve vážném stavu.
  • Dne 16. března hygienici rozhodli o uzavření obcí Litovel, Uničov a Červenka kvůli vysokému počtu nakažených. Lidé nemohli z ani do obcí cestovat a v obcích platil zákaz vycházení.
  • První nakažený v Česku zemřel 22. března.
  • V počátku krize řídila státní opatření Bezpečnostní rada státu, vedená Andrejem Babišem, 16. března byl ustaven krizový štáb řízený Romanem Prymulou. Toho vystřídal 31. března Jan Hamáček. Roman Prymula se stal vedoucím Centrálního řídicího týmu covid-19, který vedl zdravotnickou stránku boje proti koronaviru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.