Ivan Bartoš reaguje pro ŽvČ na (ne)rouškaře ve Sněmovně: Poslanci by měli jít příkladem

Ivan Bartoš je předseda České pirátské strany
Ivan Bartoš je předseda České pirátské strany
Foto: Archiv IB
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2020

Že by měli zákonodárci jít lidem příkladem, rozhodně neplatilo v úterý ve Sněmovně. Tak jako na ulicích lidé chodí s rouškami i bez nich, ve Sněmovně někteří poslanci si roušky vůbec nenasadili. Vystavili své kolegy poměrně velkému zdravotnímu riziku. Předseda Pirátů Ivan Bartoš pro Život v Česku okomentoval, že chování poslanců nebylo zcela ideální.

I když v zaměstnání lidé, pokud dodržují rozestup dvou metrů, nemusí roušku nosit, ve Sněmovně je to jinak. Poslanci totiž v lavicích sedí těsně vedle sebe a nemohou dodržovat dvoumetrový odstup, proto nemít roušku není správné. I přesto bylo v úterý během jednání parlamentu vidět řada poslanců, kteří se do diskuzí pustili bez ochrany úst a nosu.

"Na rozdíl od respirátorů rouška chrání ostatní, aby případný šiřitel viru neprskal do okolí, chráníte tím tedy ostatní. Jdete-li sám v lese nebo nyní i na ulici, kde se můžete lidem vyhnout, nedává v současné situaci skutečně smysl," řekl pro ŽvČ Bartoš, který podotkl, že poslanci by měli jít rozhodně lidem příkladem a nemít roušku není ideální stav.

Trapas ve Sněmovně

"V prostorách, kde tráví lidé - poslanci z celé republiky celý den a klidně i kus noci, noc by to dle současných pravidel stále mělo být standardem. A politici by podle mě měli jít příkladem," dodal předseda druhé nejsilnější strany v Česku.

Od úterý vláda rozvolnila opatření, kdy nově roušky nemusí muset nosit zaměstnanci, kteří vykonávají práci na jednom místě a pracují ve vzdálenosti dva metry od dalších lidí. Povinnost se nevztahuje také na plavčíky či trenéry v bazénech nebo řidiče v dopravě. Od úterý také nemusí muset kadeřníci nosit ochranné štíty.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.