Jak by to teoreticky vypadalo, kdyby Putin zaútočil na Evropu. Analytik Kraus přiblížil výsledek konfliktu, když by Trump pomohl a nepomohl

Finská armáda - Ilustrační snímek
Finská armáda – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 3. 2024

Komentář: Podle někoho šlo o součást prezidentské kampaně, jiní o tom mluví jako o realitě, na kterou je třeba být připraven. Řeč je o nedávných slovech Donalda Trumpa, že Spojené státy by pod jeho vedením nepřišly v případě napadení Ruskem na pomoc zemím NATO, pokud by nedávaly dost peněz na obranu. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, jak by teoreticky vojenský konflikt dvou stran –⁠⁠⁠⁠⁠ Severoatlantické aliance bez Spojených států v konfrontaci s ozbrojenými silami Ruské federace, která pod vládou Putina má imperiální ambice –⁠⁠⁠⁠⁠ vypadal. Podle uznávaného odborníka na ozbrojené konflikty –⁠⁠⁠⁠⁠ vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia a politologa Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity –⁠⁠⁠⁠⁠ není Evropa na takovou událost připravena.

Stačilo málo, aby bývalá hlava Spojených států postavila evropské politiky do pozoru. Trump, který se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta, před několika týdny ve městě Conway v Jižní Karolíně před svými příznivci vzpomínal na setkání s prezidentem jisté »velké země«, který se ho prý zeptal: "Když nebudeme platit a napadne nás Rusko, budete nás chránit?" Na to podle svých slov Trump odvětil: "Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí," řekl s tím, že státy musí platit své účty za obranu.

Ve vyjádření Trumpa mnozí tuzemští politici našli »své vidění budoucnosti« –⁠⁠⁠⁠⁠ tedy mnoho pohledů na jedno vyjádření, které si každý vyložil po svém. Jak uvedla agentura ČTK, příkladem Andrej Babiš (ANO) uvedl, že prohlášení čte jako kampaň. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) naopak uvedl, že slova bere velmi vážně, protože Trump je opakuje osm let. Poslankyně Karla Maříková (SPD) řekla, že Trump není žádný válečný štváč.

Redakce ŽivotvČesku.cz se s ohledem na slova Trumpa a hypotetické konfrontace Evropy s Ruskem dotázala odborníka na vojenské ozbrojené události Josefa Krause, jak by takový střet dopadl. Své hodnocení vyjádřil ve smyslu »NATO bez Spojených států a NATO se Spojenými státy«.

"Dovedu si představit, že evropský vojenský potenciál je dostatečný k tomu, aby případně došlo k zadržení nějaké ruské vojenské invaze. Nedovedu si ale v tuhle chvíli představit, že by byl dostatečně velký k tomu, aby znamenal rozhodné vítězství Evropy nad Ruskou federací, a to z toho důvodu, že tady nejsou dostatečné kapacity třeba zbrojní a průmyslové výroby a dalšího. Jednoduše řečeno –⁠⁠⁠⁠⁠ Evropa prostě není připravena na konvenční konflikt takhle velkého rozsahu, zvlášť kdyby měl trvat delší dobu. Evropské státy jsou v podstatě připraveny na relativně omezené kampaně časově i regionálně. Je však potřeba vzít v potaz velice nepřesvědčivé výsledky Ruské federace v kampani na Ukrajině. To znamená, že možnosti k zadržení ruské vojenské invaze na evropský kontinent by ve výsledku nemusely být zdaleka tak obtížné, jak se to mohlo ještě zdát před pár lety," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný expert s tím, že je potřeba výklad brát s rezervou, protože taková událost je významně složitějšího charakteru a ve »hře« je mnoho neznámých.

V případě, že by hypotetická ozbrojená konfrontace byla s účastí Spojených států, pak je to podle Krause s nadsázkou řečeno jiný »šálek kávy«. "Spojené státy jsou naprosto dominantní vojenskou silou na celém světě a v podstatě nemají globálně vyzývatele. Regionálně určitě Čína, regionálně určitě Ruská federace, ale vzhledem k masivnímu rozpočtu, velikosti ozbrojených sil a zejména jejich technologickému pokroku, tak Spojené státy jsou opravdu dominantním světovým hráčem, který nemá konkurenci. A podle toho by událost vypadala."

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.