Jak moc je důležité, aby Ukrajinci v protiofenzívě uspěli: O další (ne)podpoře promluvil poradce prezidenta Petra Pavla

Petr Kolář
Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2023

V uplynulém týdnu dosáhla Ukrajina na bojišti největších úspěchů od listopadu loňského roku, když znovu získala několik kilometrů čtverečních území na severním a jižním okraji Bachmutu, napsala dnes agentura Reuters. Moskva podle ní připustila, že část jejích jednotek ustoupila, ale popírá, že by se její bojové linie na okrajích města rozpadaly. Kyjev zároveň upozorňuje, že tento postup je lokální a nepředstavuje zatím plnou sílu jeho připravované protiofenzívy. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila poradce prezidenta Petra Pavla v oblasti mezinárodních vztahů - uznávaného diplomata Petra Koláře, který odpověděl na dotaz, jak moc je zásadní, aby ukrajinská protiofenzíva byla úspěšná. A to zejména pokud jde o další podporu Západu.

Zprávy o dílčích úspěších ukrajinských sil v oblasti Bachmutu přicházejí už řadu dní. Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj v pondělí hovořil o prvním dílčím úspěchu ukrajinských operací při obraně Bachmutu, který se Rusové snaží dobýt už měsíce a kde ruské oddíly kontrolují značnou část města. Syrskyj v úterý znovu navštívil obránce Bachmutu a ocenil, že ochromili celou ruskou armádu. Podle jeho slov teď Rusové nevědí, kde se odehrává ukrajinská ofenzíva a co se děje u Bachmutu, který už pokládali za dobytý či obklíčený.

Podle mezinárodně uznávaného diplomata a poradce hlavy státu Petra Koláře je skutečně důležité, aby Ukrajina ve svém protiofenzivním záměru byla úspěšná. Zjednoduší si tím cestu v rámci další podpory západních zemí.

"Úspěch protiofenzívy bude měřítkem, jestli Ukrajina má šanci uspět obecně. Teď jde o to, aby se dobře připravilo vše, co Ukrajina chce realizovat, aby to vypadalo opravdu jako vítězství a úspěch. Je pak otázka, jak to Ukrajinci následně budou prezentovat. Únava materiálu, a to teď ve smyslu Západu, z toho, že by se válka stala zákopovou - zkrátka dlouhou lapálií - to by bylo dost složité, tedy vysvětlovat, že podpora je dále potřebná. Věřím však, že jsou země, jako je Česká republika, které vytrvají, i kdyby se Ukrajincům v rámci protiofenzívy na bojišti nedařilo dle záměrů. Věřím, že naše podpora bude trvalá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz poradce prezidenta.

"Pokud Ukrajinci na bojišti dosáhnou úspěchů, tak je to motivační pro země, které je podporují. Rusko musí být poraženo, o tom není sporu. Je pak otázka, co je porážka a jak to bude prezentováno. Já bych Ukrajincům přál, aby obnovili kontrolu nad územím, o které přišli, a obnovili integritu své země včetně Krymu. Uvidíme ale, jak se bude situace vyvíjet přes léto. EU má heslo »jednota v rozmanitosti« a je to vidět i v přístupu k Ukrajině. To znamená, že jejich úspěch je tím, kdy se dá na partnery v EU i NATO působit, že se naše úsilí zhmotňuje, že to je vidět i na bojišti," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář v rámci dotazu, zda západní podpora Ukrajině bude přetrvávat i v případě neúspěšného tažení - tedy vytlačení ruských ozbrojených sil z anektovaného území.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.