Jak platit méně za energie? Změna dodavatele elektřiny může pomoci
Někdy je změna k lepšímu opravdu jednoduchá. Leckoho by mohlo napadnout, že u dodávek elektřiny tomu tak není. Opak je ale pravdou, a proto si dnes ukážeme, jak takový proces probíhá a jak můžete jednoduše ušetřit i vy.
Někdy je změna k lepšímu opravdu jednoduchá. Leckoho by mohlo napadnout, že u dodávek elektřiny tomu tak není. Opak je ale pravdou, a proto si dnes ukážeme, jak takový proces probíhá a jak můžete jednoduše ušetřit i vy.
Ceny energií už sice neokupují svá rekordní maxima, a tak by se klidně mohlo zdát, že jsou zákazníci z nejhoršího venku. Hlavní proměnná – cena – se opravdu stabilizovala. To ale neznamená, že byste se o svoje energie neměli zajímat i nadále. Protože právě v „klidném“ období, kdy se žádné velké cenové skoky nedějí, můžete zapracovat na lepších podmínkách a ulevit tak svému rozpočtu. Kdy se vám vyplatí změna dodavatele elektřiny?
Krok č. 1: Srovnání dodavatelů elektřiny
Udělejte si kávu, usedněte za psací stůl, otevřete laptop a vyhledejte si srovnání dodavatelů energií. Dále si vyfiltrujte dodavatele elektřiny a srovnání cen máte před očima. Tak přesně tímto způsobem by měl vypadat váš první krok. Jednoduchá rešerše, díky které zjistíte, jak si zrovna vaše domácnost vede.
Může jít o internetové srovnávače, které se na srovnání cen energií přímo zaměřují. Zároveň ale můžete vyzkoušet konkrétní dodavatele elektřiny, jejichž nabídky vás zaujaly. Například dodavatel energie SPP má na svém webu jednoduchou kalkulačku. Ta vám nastíní, kolik byste mohli nově platit za své účty. Vhodnější je však spočítat si na korunu přesnou úsporu. Jak na to?
- Připravte si poslední vyúčtování či platnou smlouvu se současným dodavatelem.
- Nahrajte ho do systému na jeho internetových stránkách.
- Počkejte si na srovnání
Díky konkrétním číslům ze své smlouvy dostanete od specialistů přesnou kalkulaci. Tady by však vaše práce s výběrem dodavatele určitě končit neměla.
Co zjistit před změnou dodavatele elektřiny?
Pokud jste byli v rešerši obezřetní, nejspíš si dokážete vyfiltrovat solidní dodavatele. Někdy se ale krátký návod může hodit. Ty nejdůležitější faktory, na které byste se při výběru měli zaměřit, jsou:
- Počet zákazníků dané společnosti
- Možnosti odstoupení od smlouvy
- Historie firmy
- Jak lze nastavit doba trvání smlouvy
- Existuje možnost samoodečtu
- Má firma vlastní aplikaci?
Každý z těchto aspektů vám dodá klid, že vybíráte správně. Zároveň ale dbejte na výtečný zákaznický servis. Mnoho zákazníků ho přehlíží, nicméně kvalitní komunikace a doprovodné služby jsou stavebním kamenem pro úspěšnou spolupráci. Cena je důležitá, avšak zde se projevuje kvalita.
Změna dodavatele elektřiny – postup
Srovnání cen už jste provedli a zároveň máte jistotu, že jste v kontaktu se spolehlivým dodavatelem? Skvělé! Teď už zbývá jen pár kroků, které vám navíc pomůže dořešit nová společnost (tedy pokud jste vybírali pečlivě).
Než začnete odebírat energii, je potřeba zařídit výpověď smlouvy dodavateli elektřiny, u kterého se momentálně nacházíte. Pokud nevíte, jak na to, udělte nové společnosti plnou moc a máte po starostech. Co se ale děje dál?
- Přepis elektřiny. Jakmile dáte informace dodavateli, máte takřka hotovo. Například už připomínané SPP bere veškeré náležitosti na sebe. Vám tak nezbývá než se těšit na levnější elektřinu.
- Mluvte do podmínek. Podepsat smlouvu, jakmile jste dostali její návrh, není zrovna chytrý krok. Vše si pečlivě prostudujte a klidně dejte společnosti své námitky. Nic by nemělo být neměnné.
- Nové platební údaje. Po podpisu smlouvy najdete ve schránce dopis s aktualizovanými platebními údaji. Nový dodavatel, nová částka, nový účet.
Pokud vedle elektřiny uvažujete také o změně dodavatele plynu, postup bude identický. Vždy je třeba myslet na to, že od levnějších energií vás nedělí nic než administrativa. A ty ušetřené peníze za to opravdu stojí. Co říkáte?