Jako štvaná zvěř: Co nastane po válce, nebo smrti Vladimira Putina s jeho milenkou a potomky: Sociolog popsal únikovou cestu pro nejbližší diktátora

Vladimir Putin s Alinou Kabajevovou
Vladimir Putin s Alinou Kabajevovou
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 4. 2022

Pohledná Luiza Rozovová (19) má být nemanželskou dcerou šéfa Kremlu. Vladimir Putin (69) ohledně otcovství mlčí, matka Světlana Krivonogichová spekulace nepopírá. Pak tu jsou ještě dvě jeho dcery - Marija a Jekatěrina, které vzešly z manželství s Ljudmilou Očeretnou (dříve Putinovou), s níž se v roce 2014 rozvedl. A spekuluje i o dalších čtyřech nemanželských dětech, a to údajně s bývalou moderní gymnastkou Alinou Kabajevovou (38). Nejbližší muže, který rozpoutal 24. února na Ukrajině válku, kvůli které přišly tisíce lidí o své životy, jsou stejně jako on sám v očích určité skupiny lidí nepřítelem číslo jedna. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil sociolog Vojtěch Bednář, který upřesnil, zda blízcí Putina se stanou štvanou zvěří s koncem války, či jeho smrtí.

Na Ukrajině je přibližně 6,5 milionu lidí, kteří opustili své domovy kvůli válce. Kromě toho přes 3,2 milionu uprchlíků opustilo i samotnou Ukrajinu. Informovala o tom na konci března Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Bilance civilních obětí po 22 dnech bojů byla 816 mrtvých, ale skutečné počty zabitých i raněných jsou s největší pravděpodobností mnohem vyšší, protože pracovníkům OSN v terénu trvá často i dny, než se jim podaří ověřit informace o jednotlivých případech.

Monitorovací tým mimo jiné podle agentury Reuters nebyl schopen ověřit zprávy z obléhaného města Mariupol, které ohlásilo před pár dny přes 2500 civilních obětí. V současnosti nejde nezávisle ověřit ani počty mrtvých vojáků na obou stranách, ale je zřejmé, že daleko přesáhly hranici 10 tisíc.

Bolest ze ztráty nejbližších si nenesou jen Ukrajinci, ale i Rusové. Podivný byznys Vladimira Putina nemá ve společnosti pochopení, a je tak jasné, že se kvůli zahájení invaze na Ukrajinu stal nejnenáviděnějším mužem na planetě. Podle sociologa Vojtěcha Bednáře se ale podobně lidé dívají skrz prsty i na jeho nejbližší. Podle britského deníku Daily Mail se příkladem v současnosti má údajná dcera ruského prezidenta Luiza Rozovová ukrývat v luxusním apartmánu v Petrohradu.

"Je to trošku schizoidní situace, protože z pohledu Západu, kde by se Ukrajina ráda viděla, tak není možné mstít se na dětech za hříchy otců, protože to byl ostatně princip nacismu a princip diktátorských ideologií. Problém spočívá v tom, že to je oficiální doktrína. Realita, která ale za tím je, je taková, že dříve, nebo později mají poškozené strany snahu hledat kohokoliv, komu mohou ublížit, nebo směřovat na něj svůj vztek, frustraci, nenávist, tedy negativní emoce spojené s tou osobou. Být tedy dítětem diktátora je velice nebezpečná a riskantní záležitost. I když totiž oficiálně říkáme, že nic takového nemůže nastat, nehrozí to, nestane se to, ve skutečnosti je to místo, kam negativní emoce koncentruje dost traumatem postižených lidí. Čím déle tedy konflikt trvá, tím jsou negativní emoce tímto směrem větší," popsal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný sociolog.

Poslední informace z konce března naznačují, že nejbližší ruského prezidenta jsou terčem rozlícených lidí. Příkladem je Alina Kabajevová, která se podle zahraničních médií ukrývá ve Švýcarsku. Desetitisíce lidí dokonce v petici žádají švýcarskou vládu, ať ženu a její děti, které má údajně s Putinem, ze země vyhostí.

"Na druhé straně je dobré si říct, že zatímco samotný diktátor si stigma ponese do konce života a dlouho po smrti, tak co se týká jeho potomků, blízkých či příbuzných, tak tam to stigma poměrně brzy vyprchává. To prakticky znamená, že stačí žít pod změněnou identitou, nebo na chvíli být schovaný a po několika letech po konfliktu se poměrně rychle zapomene, že měl nějaké děti či milenky a zůstane to jen v jeho osobě. V případě Vladimira Putina si on sám to stigma ponese sebou už v dějinných rozměrech," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář směrem k tomu, jak moc jsou životy nejbližších Vladimira Putina v ohrožení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.