Jaroslav Flegr vysvětlil, jak zabránit šíření indické mutace. Uvedl opatření, která by se měla nutně řešit

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 4. 2021

Epidemická situace začíná vykazovat příznivý vývoj, ale jak se zdá, ještě zdaleka není nad koronavirem vyhráno. V Česku byla totiž zachycena tzv. indické mutace, která byla podle slov ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (62) dobře »vytrasována«. Profesor Jaroslav Flegr (63) z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zhodnotil aktuální stav v zemi, který vidí optimisticky. "Epidemická čísla klesají stabilním tempem. Trochu se rozvolnilo a zatím se to zdá dobré. Jsem velice spokojen s tím, jak to postupuje. Otázkou je, co se stane po zavedení dalšího rozvolňovacího balíčku," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Indická mutace v Česku byla podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera zjištěna u studentky indické národnosti v Hradci Králové a další 4 kontakty jsou v šetření. Mluvčí Krajské hygienické stanice v Královéhradeckém kraji Veronika Krejčí uvedla, že případ byl nahlášen v pátek 16. dubna a Národní referenční laboratoř pracuje se vzorky, které je nyní nutné přesně identifikovat a zhodnotit výsledky celogenomové sekvenace - detailní genetické analýzy, která porovnává genetickou informaci viru.

"Rychlý příchod indické mutace nám hlavně připomíná, že bychom měli okamžitě vyřešit situaci na letišti. Úplně všichni cestující by měli být rovnou na letišti vyšetřeni PCR testem, bez ohledu na to, zda mávají pravým nebo zfalšovaným papírem o negativním testu. Do doby, než by test ukázal, že jsou negativní, tedy nejspíš 6-12 hodin, by měli zůstat v karanténě, jinak by se vystavili riziku vysoké pokuty. Vzorky od všech pozitivních pasažérů by měly být sekvenovány, aby byl včas rozpoznán příchod mutantů. Cestující z rizikových států by měli být vypuštěni z karantény až po druhém kontrolním testu provedeném s odstupem 4 dnů, a stejně tak cestující z letadel, ve kterých byl zachycen covid-pozitivní pasažér. Utěsnění letiště je pro Česko zcela klíčové – jinak nám sem přijdou mnohem nakažlivější a mnohem smrtelnější mutanty a dále mutanty, které dokážou nakazit už očkované lidi, i ty, kteří již covid jednou prodělali," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jinak se zdá, že epidemická čísla klesají stabilním a poměrně svižným tempem.

"Jsem velice spokojen s tím, jak se epidemická situace vyvíjí. Otázkou je, co se stane po zavedení dalšího rozvolňovacího balíčku, nicméně v současné době se situace jeví velmi nadějně. Myslím si, že pokud bychom ještě několik týdnů vydrželi a nepřijímali další balíček, tak bychom vyklesali na opravdu rozumné hodnoty a mohli rozvolnit úplně. Ale to se nám zřejmě při současné náladě ve společnosti nepovede. Částečně rozvolníme dříve, takže na další balíčky už nejspíš nedojde," uvedl profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pro ŽivotvČesku.cz.

Podle něj by měla určitě fungovat rotační výuka na školách. "Kdybychom dokázali vyměnit antigenní testy za PCR testy ze slin, tak bychom mohli dokonce opustit i rotační výuku a do škol by se mohli vrátit všichni žáci a studenti na všech stupních škol, včetně těch vysokých. Už nyní bych zrušil roušky venku, tedy kromě zastávek hromadné dopravy a v nějakých místech, kde se hromadně zdržují lidé. Nechal bych lidi chodit bez roušek i po městě, pokud by nebyli zrovna na trzích nebo místech, kde jsou davy lidí – tam je bezpečnější použít respirátor nebo alespoň roušku," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz renomovaný biolog a vysokoškolský pedagog, který se zaměřuje na biologickou evoluci a parazitologii a je autorem více jak 170 odborných prací a řady knih.

Sám by nyní většinu dalších opatření ponechal, jak jsou, aby počty nakažených vyklesaly na hodnoty, které hygiena dokáže vytrasovat.

"V mezičase bych se pokusil pomocí PCR testů ze slin vrátit žáky do škol. Základní služby bych také otevřel, ovšem s podmínkou testování – v tomto případě by stačily antigenní testy. A povolil bych i hromadné akce - ovšem s podmínkou absolvování PCR testu nejdéle 24 hodin před akcí. Taková akce totiž není epidemické riziko, ale naopak protiepidemické opatření – čím více by bylo sportovních, kulturních či společenských akcí, při kterých by se testovali účastníci PCR testy, tím rychleji by epidemie slábla. K rychlému návratu do normálního života by vlastně stačila dvě v podstatě drobná administrativní opatření – vyjmout PCR testy ze zdravotních úkonů a začít proplácet PCR testy ve stejné výši, jako jsou propláceny mnohem horší testy antigenní. Během dvou týdnů by mnohonásobně narostly počty prováděných PCR testů a my se mohli definitivně rozloučit s epidemií i s otravnými a nákladnými protiepidemickým opatřeními. Jenže to by se asi těm, co nyní bohatnou na dovozu antigenních testů a respirátorů z Číny, moc nehodilo do krámu. Kvůli zachování jejich pohádkových zisků si tak budeme my ostatní radostí epidemie nejspíš ještě dlouho užívat," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.