Jiří Paroubek: Myslím, že Rusové postupují. Proto je znát nervozita Volodymyra Zelenského

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2022

Válka na Ukrajině pokračuje už čtvrtým měsícem. Většina východoukrajinského Severodoněcku je pod kontrolou ruských vojáků, oznámil v posledním dnu května gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Ukrajinský generální štáb dříve uvedl, že ruští vojáci pokračují ve snaze obklíčit ukrajinské jednotky v Severodoněcku a připravují ofenzivu na nedaleká města Siversk a Rajhorodok. Ruskojazyčný server BBC upozornil, že dobytí obou obcí západně od dvojměstí Severodoněck-Lysyčansk by ruskou armádu o krok přiblížilo k obklíčení a odříznutí ukrajinské armády v celé oblasti. Pro ŽivotvČesku.cz současné vojenské střety a cíl Moskvy na východě Evropy okomentoval Jiří Paroubek (69), který se domnívá, že Ukrajině se už tolik nedaří.

"Myslím, že Rusové postupují. Proto je znát nervozita ukrajinského prezidenta, a proto i taková slovní agresivita ve vztahu k Němcům. Když se řekne v našich médiích, že je zakonzervovaný stav, tak to znamená, že Rusové postupují. V tuto chvíli to nějak moc optimisticky nevypadá pro Ukrajince, když Volodymyr Zelenskyj mluví, že by potřeboval navýšit stav armády o 300 tisíc lidí," přiblížil svůj analytický pohled pro ŽivotvČesku.cz bývalý premiér ČR.

Rusko ve směru na Severodoněck a Bachmut s podporou dělostřelectva a minometů stále podniká aktivní útočné operace. "Nepřítel se snaží plně pod kontrolu získat město Severodoněck a v tomto směru obklíčit (ukrajinské jednotky)," napsal ve večerním hlášení ukrajinský generální štáb. Podle Hajdaje ale samotné město v obklíčení ruských jednotek není.

"Teď to vypadá, že Rusové obsadí Luhanskou oblast, Doněckou už prakticky obsadili, pak se vrátí směrem na jih a jihozápad. Je tedy otázka, zda budou chtít získat Oděsu, nebo ne," zdůraznil Jiří Paroubek pro ŽivotvČesku.cz.

O východoukrajinský Severodoněck ruští a ukrajinští vojáci tvrdě bojují. Jednotky Moskvy v pondělí pronikly na severovýchodní a jihovýchodní okraj města, v průběhu dnešního dne se z obou stran objevovala hlášení o jejich postupu. Přesnou situaci nelze kvůli aktivním bojům zjistit.

Rusko se podle dřívějších zpráv analytiků původně na východě Ukrajiny snažilo vojáky Kyjeva široce obklíčit, po neúspěších ale zvolilo strategii dílčích obchvatů menších buněk. Na severní části pomyslných »kleští« se nyní ruští vojáci připravují na ofenzivu u měst Siversk, na půl cesty mezi Severodoněckem a Slovjanskem, a Rajhorodok, několik kilometrů severovýchodně od Slovjansku.

Redakce položila Jiřímu Paroubkovi dotaz ohledně toho, kdo bude vítěz války. "Myslím, že jde o poziční vítězství. A vypadá to, že Rusové obsadí, co chtějí, tedy východ a jih země," dodal svým pohledem bývalý předseda vlády pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.