Jiří Paroubek poměrně jistě řekl, jak dopadne krize na Ukrajině. Pak nastínil, po čem touží Rusko

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 2. 2022

Napětí okolo Ukrajiny neklesá. Podle informací diplomatického zdroje citovaného agenturou Reuters dostali velitelé ruských vojenských jednotek rozkaz, aby se připravili k útoku na Ukrajinu. Mluví se také o dezinformacích a provokacích. Podle bývalého předsedy vlády Jiřího Paroubka (69) ale k žádnému válečnému konfliktu nedojde. Pro ŽivotvČesku.cz to uvedl na dotaz, jaký bude mít ukrajinsko-ruská krize vývoj.

"Ke konfliktu nedojde a nemyslím si, že by k němu ani mělo dojít. Je to ukazování svalů Spojené státy versus Rusko, přičemž evropští spojenci jsou zdrženliví a doufají, že se to urovná diplomatickými prostředky," odpověděl zcela klidným hlasem na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz bývalý vrcholný politik a v současnosti muž zvažující kandidaturu na prezidenta.

Diplomatický zdroj agentuře Reuters řekl, že pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v sobotu na východní Ukrajině zaznamenali téměř dva tisíce porušení příměří. Evropská unie zase upozorňuje na riziko záměrných dezinformací o údajných ukrajinských útocích, které mají posloužit Rusku jako záminka pro invazi.

V souvislosti s dotazem, zda někdy během své politické kariéry musel řešit podobné napětí mezi státy, odpověděl Jiří Paroubek zamítavě. Zároveň upřesnil svůj pohled na to, kdy krize obou zemí, jejíž eskalace může vyústit ve válečný stav, skončí. "V politice se za mě nic takového nedělo, ale tehdy měla vláda větší možnosti samostatného rozhodování. Pokud jde o krizi na Ukrajině, tak skončí tehdy, kdy obě strany dostanou to, co potřebují. Rusko potřebuje mít představu, že americké základny nebudou několik set kilometrů od Moskvy a Petrohradu. Ukrajina zase potřebuje klid, protože její ekonomika je slabá a potřebuje konsolidovat, demokratizovat, vytvořit demokratické instituce a podobně," vysvětlil bývalý politik pro ŽivotvČesku.cz, jak situaci vnímá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.