Jste to, co jíte. Kateřina Cajthamlová vysvětlila příčinu obávaného jojo efektu
Mnoho lidí, kteří se někdy pokoušeli zhubnout, se následně potýkalo s takzvaným jojo efektem, který zapříčiní, že se jejich hmotnost vrátí nejen na původní váhu, ale kolikrát ještě mnohem výš. Důvod je přitom velmi jednoduchý. "Jde o reakci na chybnou dietu," upozornila pro ŽivotvČesku.cz známá lékařka Kateřina Cajthamlová.
Téměř každý, kdo chtěl někdy shodit pár kilogramů, si prošel následným jojo efektem. Tedy stavem, kdy se mu po ukončení dietního plánu ručička váhy vrátila na původní a někdy i vyšší hodnotu. Co za tím stojí, prozradila internistka a popularizátorka zdravého životního stylu Kateřina Cajthamlová.
"Jojo efekt je reakce na chybnou dietu - buď přímo hladovění, nebo nízký příjem energie při vyšším výkonu. Tělo tak ztrácí aktivní hmotu a začíná se v něm hromadit tuk. Hrozí více ženám, a to zejména v období menstruačního cyklu, kdy je tělo pod vlivem progesteronu," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz odbornice s tím, že to je i jeden z důvodů, proč dietářky během svých dnů ztrácejí motivaci.
K tomu, aby člověk shodil a váhu si i udržel, je zapotřebí celková změna životního stylu. Jednorázové diety kolikrát napáchají v těle více škody než užitku. Bez zdravého stravování a pohybu to zkrátka nejde. Doporučením je také návštěva lékaře, který pacientovi s novým jídelníčkem poradí. Nelze totiž obecně říci, které potraviny jsou vhodné a které nikoli.
"Vždy záleží na konkrétním konzumentovi, jeho zdravotním stavu i aktuální situaci, ve které se nachází. Nemohu říct, že jsou například oříšky nejlepší. Pokud na ně má někdo alergii, mohou mu způsobit i fatální zdravotní komplikaci," doplnila pro ŽivotvČesku.cz riziko obecných doporučení Kateřina Cajthamlová.
Lidé, kteří se zajímají o zdravý životní styl, mohou ale v obchodech v dobré víře zakoupit »prospěšné« potraviny, které jim mohou spíše ublížit. Proto je vždy důležité číst etikety a zajímat se o složení.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.