Kdo zbohatne a koho čekají těžké časy: Lídr stínové vlády Karel Havlíček promluvil o českých domácnostech, ale i firmách

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 12. 2023

Komentář: Rok 2024 se blíží a na české domácnosti obecně dopadne vládní konsolidační balíček. Ten však zlepší strukturální deficit veřejných financí, který se příští rok přiblíží ke dvěma procentům hrubého domácího produktu (HDP). Nerovnováha veřejných rozpočtů ale zůstane silná a vyžádá si další opatření na příjmové i výdajové straně rozpočtu po roce 2025. V pravidelném čtvrtletním stanovisku to na konci prvního prosincového týdne uvedla Národní rozpočtová rada (NRR). Pro ŽivotvČesku.cz se na dotaz, kdo se v nadcházejícím roce bude mít dobře a kdo naopak zchudne, vyjádřil lídr stínové vlády Karel Havlíček (ANO). Promluvil nejen o firmách, ale i českých domácnostech.

Strukturální deficit veřejných financí zahrnuje výsledky hospodaření státu, státních fondů, samospráv a zdravotních pojišťoven, které jsou očištěny o vliv hospodářského cyklu.

Státní rozpočet by měl v příštím roce skončit v deficitu 252 miliard korun, což by odpovídalo 2,2 procenta HDP. "Nicméně celkové hospodaření může být ještě zatíženo dodatečnými výdaji v resortech zdravotnictví, školství či v oblasti intervencí na energetickém trhu, o kterých se aktuálně jedná," upozornila NRR.

"Pokud se však podaří výše uvedené saldo dodržet, půjde o viditelné zlepšení oproti roku letošnímu, ale i roku 2022, v němž veřejné rozpočty vykázaly díky nečekaně dobrému výběru daně z příjmů právnických osob schodek ve výši 3,2 procenta HDP," konstatovala rada. V letošním roce by schodek státního rozpočtu měl být 3,6 procenta HDP, strukturální deficit potom 2,3 až 2,5 procenta HDP.

Kdo se bude v nadcházejícím roce mít dobře a kdo naopak hůře, pro ŽivotvČesku.cz přiblížil zkušený politický bard Karel Havlíček. "Nejlépe se budou v příštím roce mít energetické firmy, zbrojařské firmy a společnosti finančního charakteru – to znamená bankovní domy. A vypadá to, že se dobře budou mít i obchodní řetězce. Na druhou stranu středně velké podniky, živnostníci na tom budou hůře, už dnes vidíme, jak je to začíná dobíhat, a relativně dobrý rok 2022, který byl poměrně slušný díky tomu, že jsme firmy podpořili v covidové době, tak už výsledky v roce 2024 – tedy výsledky za rok 2023 – budou horší," uvedl politik pro ŽivotvČesku.cz a dále ukázal i na české domácnosti.

"A pokud jde o středněpříjmové domácnosti, tak ty se posunou více k těm nízkopříjmovým, které se oproti tomu posunou více k »chudobě«, o tom není nejmenších pochyb," doplnil pro ŽivotvČesku.cz.

Rada vedle rozpočtové konsolidace uvítala i vládní návrh na úpravu penzijního systému, který počítá s navázáním věku pro odchod do důchodu na očekávanou dobu dožití, změnu výpočtu výše důchodů nebo opatření pro snížení rozdílů v důchodech mužů a žen. "NRR se domnívá, že zejména úprava důchodového věku a způsob výpočtu nových důchodů, v kombinaci s již přijatou úpravou valorizačního vzorce a podmínek pro předčasné důchody, je naprosto nezbytná k tomu, aby se veřejné finance od druhé poloviny 30. let nedostaly na neudržitelnou trajektorii," konstatovala rada.

NRR rovněž uvedla, že v prosinci očekává prohloubení deficitu státního rozpočtu z listopadových 269,1 miliardy korun. Neupřesnila, zda podle ní vláda dodrží plánovaný letošní deficit 295 miliard korun. Upozornila, že mimořádné daně nepokryjí náklady spojené s kompenzacemi vysokých cen energií. Naopak výpadek příjmů z modernizačního fondu EU a výdaje na mimořádnou valorizaci důchodů by měl kompenzovat vyšší výběr daní z příjmu fyzických i právnických osob a vyšší dividenda energetické společnosti ČEZ.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.