Reklama:

Kdy skončí válka na Ukrajině: Politolog Kraus vysvětlil, proč je to stále složité

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2024

Zahraniční zpravodajství: Válka na Ukrajině trvá již více než dva roky a současná situace na bojišti naznačuje, že cesta k mírovému řešení je stále komplikovaná. Podle šéfa oboru Bezpečnostní a strategická studia na Masarykově univerzitě a politologa Josefa Krause se konflikt posouvá do fáze, kdy bude stále těžší dosáhnout trvalého míru. Kraus upozorňuje, že ačkoli ruské síly na východě Ukrajiny dosahují dílčích úspěchů, situace nevede k jednoznačnému vítězství žádné strany, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Přestože v politických kuloárech stále zaznívají hlasy volající po mírových rozhovorech, realita na bojišti takový scénář spíše oddaluje. Kraus pro ŽivotvČesku.cz poukázal na fakt, že současné diplomatické snahy neodpovídají situaci.

"Obě strany se budou přes zimu snažit zlepšit své pozice pro případná jednání na jaře. Rusko intenzivně tlačí, ale je také vidět, že jejich zdroje se vyčerpávají, což by mohlo otevřít prostor pro dočasné příměří," zdůraznil.

Reklama:

Jedním z klíčových bodů v jakýchkoli mírových jednáních zůstává otázka členství Ukrajiny v NATO. Zatímco prezident Zelenskyj považuje vstup do NATO za jedinou skutečnou garanci dlouhodobé bezpečnosti, Kreml takový krok kategoricky odmítá​. Pro Ukrajinu je nezbytné udržet si silnou pozici a důvěru svých spojenců, zejména z Evropské unie a Spojených států, které nadále poskytují rozsáhlou vojenskou a finanční pomoc.

Podle ostříleného experta Josefa Krause se v následujících měsících nedá očekávat dramatický obrat. Válka se přesouvá do fáze »pozičního boje«, kdy ani jedna strana nemá dostatečnou sílu na rozhodující vítězství. Kraus také varuje před přílišným optimismem ohledně mírového urovnání.

"Pokud se podaří dosáhnout jakékoliv dohody, bude to pouze dočasný klid zbraní. Hlavním problémem zůstává, že současné podmínky nejsou dostatečně stabilní, aby zajistily dlouhodobý mír," doplnil pro ŽivotvČesku.cz.

Válečný konflikt tak bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2025, kdy obě strany budou vyhodnocovat své strategické cíle a pokračovat ve snaze o získání co nejlepších vyjednávacích pozic.

Rusko a Ukrajina zahájily jednání krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu, hovory však po několika kolech uvázly na mrtvém bodě. Obě strany si kladou řadu podmínek pro jejich opětovné zahájení a dávaly najevo, že za současné situace jednání není možné. Zatímco Moskva požaduje, aby Kyjev ustoupil jejím požadavkům včetně postoupení části ukrajinského území Rusku, Ukrajina žádá plné stažení ruských sil ze svého území.

Letos v červnu se ve Švýcarsku konal první mírový summit, kterého se zúčastnily desítky zahraničních představitelů, chybělo na něm však Rusko. Ukrajina plánuje uspořádat i druhé podobné setkání, na němž by ráda prosadila svou vizi míru, přičemž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že by se ho už měli zúčastnit i Rusové. Moskva však svou účast na konci září podle serveru The Moscow Times vyloučila.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: