Reklama:

Komentář Andora Šándora: Použití kazetové munice má dvě roviny. Ukrajincům to pomůže, Američané ale udělají krok zpět

Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 7. 2023

Komentář: Ukrajině by neměla být poslána kazetová munice, prohlásila dnes španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Komentář učinila v reakci na rozhodnutí Spojených států darovat tyto kontroverzní zbraně Kyjevu na pomoc při protiofenzívě vůči ruským silám. Britský premiér Rishi Sunak dnes zdůraznil, že Británie je signatářem úmluvy, která zakazuje výrobu kazetové munice, odrazuje i od jejího používání, proti kterému se vyslovila i OSN. Obdobné prohlášení vydala i Kanada. Kyjev se zavázal, že munici nepoužije v Rusku nebo v městských oblastech. Pro ŽivotvČesku.cz situaci, která budí velké mezinárodní emoce, okomentoval bezpečnostní expert a glosátor Andor Šándor. Z jeho slov vyplynulo, že je potřeba použití těchto zbraní velmi důkladně promyslet.

Reklama:

"Problematika kazetové munice má podle mě dvě roviny. První je, že když Američané dodají Ukrajincům tento typ munice, tak mohou zlepšit jejich vyhlídky na úspěšnou protiofenzívu, čímž budou schopni eliminovat převahu Ruska v dělostřeleckých systémech. To bez debat. Druhá rovina je, že sice ani Rusko, ani Američané nepodepsali zákaz o používání kazetové munice, ale chtějí-li Spojené státy vystupovat jako země, která dává světu příklad, tak jde v tomto směru o jejich krok zpět," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor v úvodu svého komentáře.

Kazetová munice v určité fázi letu exploduje a rozpadne se na množství menších náloží, které zabíjejí na velké ploše. Kvůli hrozbám pro civilisty budí značnou kontroverzi. Více než 120 zemí včetně Španělska i Česka se v Úmluvě o kazetové munici zavázalo, že tyto zbraně nebudou dále vyrábět, skladovat, přesouvat ani používat. Dohodu nepodepsaly například USA, Indie nebo Brazílie, ale ani Rusko a Ukrajina, kdy obě země podle mezinárodních pozorovatelů tento typ munice již od loňského února, tedy od začátku ruské invaze, použily.

Reklama:

"I když se Ukrajinci zavázali v několika bodech, kde a kdy kazetovou munici nepoužijí, tak nelze vyloučit, že dojde k usmrcení civilních obyvatel při jejím použití. Je to samozřejmě věc, kterou je potřeba velmi pečlivě zvážit. Nepochybně už teď lze říct, že to vyvolá, ostatně jako vždy, nějakou negativní reakci Ruska. Je potřeba si totiž uvědomit, že vždy, když došlo k nějakému útoku, a to teď příkladem ze strany Ukrajiny v rámci dodaných zbraní ze Západu, Rusko vyvinulo útok na civilní cíle a infrastrukturu na určité lokality na Ukrajině," upozornil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a komentátor na to, že Rusko v reakci při použití kazetové munice vyvine pravděpodobně další úsilí zaměřené na likvidaci civilních cílů.

"To vše se děje před summitem NATO ve Vilniusu, což může mít v nějakém obecném měřítku negativní dopad na samotná jednání," doplnil Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Spojené státy v pátek oznámily, že Ukrajině poskytnou mimo jiné kazetovou munici v rámci nového balíku vojenské pomoci v hodnotě 800 milionů dolarů (asi 17,4 miliardy korun). Součástí balíku budou i dělostřelecké granáty ráže 105 milimetrů a 155 milimetrů, desítky bojových vozidel pěchoty, protitankové střely Javelin nebo munice do systému HIMARS.

"Španělsko má kromě pevného závazku vůči Ukrajině také pevný závazek, že určité zbraně a bomby nemohou být dodávány za žádných okolností," řekla Roblesová novinářům v Madridu. "Ne kazetové munici a ano legitimní obraně Ukrajiny, která by, jak chápeme, neměla být prováděna pomocí kazetové munice," dodala.

"Nepodporujeme používání kazetové munice," uvedla v prohlášení kanadská vláda, která připomíná, že země se přidala a dodržuje úmluvu zakazující používání a výrobu těchto zbraní. Kanada patří k zemím, které nejhlasitěji podporují Ukrajinu a napadené zemi poslala miliardy dolarů humanitární i vojenské pomoci.

Generální tajemník OSN António Guterres je proti dalšímu používání kazetové munice, uvedl v pátek mluvčí OSN na dotaz ohledně plánovaného prohlášení USA. Sunak dnes zdůraznil, že Británie je signatářem Úmluvy o kazetové munici, ale jinak se bude snažit Ukrajinu dále podporovat.

USA se dlouho zdráhaly tuto munici poskytnout kvůli rizikům, které mohou nevybuchlé nálože představovat pro civilisty i dlouho po skončení konfliktu, uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Ukrajina podle něj ale poskytla písemné ujištění, že je bude používat »velmi opatrně«, aby minimalizovala riziko pro civilisty.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že tato munice pomůže zachránit životy ukrajinských vojáků. Dodal, že Ukrajina bude vést přísnou evidenci o jejím použití a vyměňovat si informace se svými partnery.

"Náš postoj je jednoduchý - musíme osvobodit naše dočasně okupovaná území a zachránit životy našich lidí," napsal Reznikov na Twitteru. "Ukrajina použije tuto munici pouze k deokupaci našich mezinárodně uznaných území. Tato munice nebude použita na oficiálně uznaném území Ruska," dodal s tím, že tato zbraň podle něj navíc bude použita pouze k »prolomení obranných linií nepřítele«, nikoli v městských oblastech.

Ruský velvyslanec Anatolij Antonov kritizoval předání těchto zbraní Ukrajině. "Krutost a cynismus, s jakým Washington přistoupil k otázce předání smrtících zbraní Kyjevu, je zarážející," citovala Antonova agentura TASS. "Nyní bude vinou USA po mnoho let hrozit, že nevinní civilisté budou vyhozeni do vzduchu municí, která selhala," dodal.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: