Reklama:

Komentář: Ochota polské vlády vzdorovat Vladimiru Putinovi končí tam, kde začínají zájmy Viktora Orbána, míní Mikuláš Peksa

Europoslanec Mikuláš Peksa
Europoslanec Mikuláš Peksa
Foto: Se svolením Mikuláše Peksy
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 10. 2022

Nejen politické vztahy Polska a Maďarska od prvních dní vojenského konfliktu na Ukrajině citelně ochladly. Jakmile jde ale o evropské peníze, staří spojenci už znovu stojí při sobě – na úkor zbytku Evropy, říká ve svém komentáři pro ŽivotvČesku.cz pirátský europoslanec Mikuláš Peksa (36).

Reklama:

Zahájení Putinovy únorové invaze na Ukrajinu pochopitelně vyvolalo v Evropě silnou kolektivní odezvu. Prakticky v rámci několika dnů EU schválila svůj první protiruský sankční balíček, v následujících měsících následovaly další. Obzvláště úctyhodný a důležitý postoj zaujalo Polsko, které vynaložilo obrovské náklady na pomoc svým ukrajinským sousedům, uvedl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu svého komentáře zkušený evropský politik.

"Bohužel to samé nemohu tvrdit o doposud nejbližším polském spojenci Viktoru Orbánovi. Zatímco se zbytek Evropy mohl málem přetrhnout, aby pomohl Ukrajincům ubránit se před hordami Putinových vojáků, Budapešť opakovaně házela Evropě klacky pod nohy a vyprošovala si výjimky v sankcích pro Putinovy spojence (vzpomeňte si na patriarchu Kirilla)," zamyslel se europoslanec.

Reklama:

Zatímco se ale Polsko vůči politice svého dlouhodobého euroskeptického spojence od počátku války silně vymezovalo, minulý týden Varšava obrátila svůj postoj k Maďarsku o 180 stupňů. "Ptáte se, jak je možné, že Polsko podpoří Putinova blízkého spojence? Odpověď je jasnější, než se může zdát. Jde totiž o evropské peníze," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Peksa.

Orbán proti všem

Viktoru Orbánovi viditelně teče do bot. Dlouhodobé směřování Budapešti pryč od demokratických hodnot a systematické rozkrádání evropských peněz konečně přimělo Komisi zasáhnout. Maďarsku, které je mimochodem čistým příjemcem evropských dotací, teď po letech hrozí, že může přijít až o 7,5 miliardy z evropského rozpočtu na rozvoj země. Nové rozhodnutí Komise jde navíc ruku v ruce s dosavadním zmražením dalších 5,3 miliardy EUR z fondu obnovy po pandemii, přiblížil dále ve svém komentáři politik, který je od roku 2019 poslanec Evropského parlamentu.

"Evropská komise totiž po dlouhých dvou letech naléhání ze strany Evropského parlamentu a řady expertů konečně poprvé využila nový nástroj na obranu evropských peněz – mechanismus podmíněnosti. Ten totiž zavazuje členským státům dodržovat principy právního státu, pokud chtějí mít nárok na evropské finance. Ve zkratce se jedná o nástroj, který má zajistit, že evropské peníze budou sloužit jejím občanům, ne osobním zájmům evropských autoritářů," upřesnil Mikuláš Peksa pro ŽivotvČesku.cz.

Orbán si svoji svízelnou situaci samozřejmě uvědomuje, a proto zvolil neskutečně podlou strategii, jak si svoji pozici vydobýt zpět – vydírání zbytku Evropy. Jednomyslnost hlasování v Radě EU totiž pro Maďarsko slouží jako jednoduchý nástroj, jak paralyzovat zbytek EU, dokud Evropa nepovolí a nevyjde Maďarsku vstříc. Zároveň tak ale přerušil dobré vztahy s Polskem, které Maďarsku vždy krylo záda. To ale vydrželo pouhých šest měsíců - rozvedl svůj pohled europoslanec ohledně strategie maďarského premiéra.

Staří přátelé

Politika polské vládní PiS si stejně jako ta maďarská Fidesz zakládá na euroskepticismu a postupném a systematickém rozkládání právního státu, nezávislých soudů, svobodných médií a práv žen i menšin. Není proto divu, že Komise proti oběma členským státům před lety zahájila řízení na základě článku 7 SEU.

"Podle článku se členské země aktivně vystupující proti pravidlům EU potýkají s rizikem odejmutí některých pravomocí, pokud budou EU nadále sabotovat. Má to ale jeden háček – aby řízení článku 7 mohlo mít nějaký vliv, musí ho všechny státy EU jednomyslně podpořit. Polsko a Maďarsko si tak vždy kryly záda jako pojistku, že návrh nikdy nezíská stoprocentní souhlas," rozvedl dále v komentáři Mikuláš Peksa.

Jinak to ale funguje u mechanismu podmíněnosti, který musí podpořit kvalifikovaná většina. Znamená to, že návrh musí získat podporu alespoň 15 států z 27, které zároveň reprezentují alespoň 65 % celkového počtu obyvatel EU. Pokud by chtěl někdo rozhodnutí Rady EU vetovat, bude potřebovat podporu alespoň 4 členských států zastupujících alespoň 35 % celkového počtu obyvatel EU. Stručně řečeno, Orbán nepotřebuje tolik spojenců, aby řízení mohl efektivně zastavit, zdůraznil pirátský politik Mikuláš Peksa.

Vydírání EU je nový trend

V Polsku rostoucí hrozba, že by Maďarsko mohlo přijít o část evropských peněz, vyvolala reakci zapomenout na jakékoliv Orbánovy proputinovské názory a naopak přispěchat autoritáři z Budapešti hned na pomoc. "Kaczynského vláda totiž moc dobře ví, že kdyby Komisi takový proces prošel v Maďarsku, Polsko by mohlo kvůli svým postojům k právnímu státu brzy následovat. Nově navíc Orbán získá spojence i v Itálii, kde čerstvě zvítězila jemu nakloněná pravicová koalice řízená Giorgií Meloni," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz europoslanec.

Kaczynski navíc moc dobře ví, že je Komise slabá a proti zemím potlačující právní stát nedokáže postupovat koordinovaně. V červnu se tak třeba stalo, že Komise Polsku předběžně schválila vyplatit 7,5 miliardy EUR z fondu obnovy po pandemii, pokud Polsko provede pár kosmetických soudních reforem. Je namístě říct, že PiS reformy stejně neprovedla a Komise svůj slib následně stáhla. Výsledek je ale jasný – stačí Komisi pohrozit vetováním pár důležitých evropských směrnic a ona se nakonec podvolí, uvedl Peksa.

Komise zaspala

Je vidět, že sliby Morawieckého zatočit s Ruskem končí tam, kde začíná snaha Polska a Maďarska nadále potlačovat právní stát, zatímco spokojeně vysávají peníze evropských daňových poplatníků. Neschopnost Evropy efektivně reagovat nás všechny vystavuje riziku, že budeme v následujících letech podobnými autoritáři nadále šikanováni. Protože to evidentně funguje. Zvolení Giorgie Meloni, předsedkyně strany s fašistickou minulostí, na post italské premiérky je jedním z mnoha důvodů, které způsobila pasivita Komise. Prostě neřešila problémy s právním státem v EU. Teď si poneseme následky, dodal ve svém komentáři pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Peksa.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: